Při nedávném focení konfekčních košilí k prodeji jsem narazil na problém ladění košile a kravaty. Většinou je to otázka minuty, ale pokud jste si ještě oko nevypěstovali (nebo to prostě nevidíte), určitě se bude hodit několik pravidel, kterých je radno se držet.
Můžete znát všechna pravidla na světě, ale pokud máte ve skříni samé bláznivě vzorované, moc široké, příliš úzké nebo se prostě nehodící kravaty, nenaděláte s tím nic. Doporučuji vybudovat si solidní základ neutrálních kravat v námořnicky modré, vínové a tmavě fialové. Následně se můžete pouštět do pruhovaných, s paisley vzorem, pletených kravat atd.
1. Tmavá košile a světlá kravata nevypadá dobře
Jsou toho plné plesy, nejen maturitní. Černá košile, bílá kravata. Tmavě fialová košile, stříbrná kravata. Prostě ne, nevypadá to dobře. Navíc riskujete vzhled amerického gangstera. Nebo špatného finančního poradce.
Druhá věc je, že barevné košile nejsou příliš společenské. Ke smokingu, fraku i běžnému večernímu obleku patří košile čistě bílá. Když si vzpomenu, jak jsem v tanečních měl na každou lekci novou košili (s kapsičkou) v jedné z pastelových barev (žlutá, oranžová, fialová, zelená) a k tomu až moc ladící kravatu, není mi nejlépe. Co bych tehdy dal za čistě bílou košili s párem hedvábných kravat na prostřídání. Nostalgie.
Ilustrační fotky tmavé košile a světlé kravaty se hledají špatně. Proč? Protože to nevypadá dobře, tak se v ní nikdo nefotí.
2. K bílé košili si můžete vzít téměř cokoliv
Bílá košile je taková tabula rasa, nepopsaná deska. Čistý list papíru. Můžete na něj nakreslit cokoliv (= vzít téměř jakoukoliv kravatu).
Druhotnou roli pak hraje barva a vzorek saka/obleku, nicméně tam už moc chyb nenaděláte.
Pokud vlastníte nějakou černobílou kravatu (kostičkovanou, se vzorem kohoutí stopy, …), je bílá košile vaší jedinou volbou.
PRO TIP: Vyloženě skvěle vypadá kombinace černého obleku, bílé košile a černé (slim) kravaty. Oblíbená kombinace hlavně na červeném koberci. Pozor však, nesmíte vypadat jako žok, chce to trochu štíhlejší tělo.
3. Se vzory je třeba opatrně
S košilemi se vzorem je už potřeba zacházet trochu obezřetněji. Bezpečná volba je vzít si k nim jednobarevnou tmavší kravatu. Pokud zrovna žádnou takovou nemáte, můžete si vzít vzorovanou. Měla by mít ale vzor o jiné velikosti.
Příklad: košile s poměrně velkým proužkem (třeba náš Savoy 323, najdete v nabídce látek) si žádá kravatu s malým vzorkem. Malé kostičky, puntíky nebo třeba grenadínu.
S košilemi s malým proužkem je to přesně naopak.
Trocha inspirace na závěr
Na závěr by se vám mohlo hodit pár zaručených barevných kombinací, které můžete bezpečně vyzkoušet. Tady jsou nějaké základní.
1. Modrá a modrá (je dobrá)
2. Šedá + vínová
3. Modrá + oranžová
4. Zelená + hnědá
Podle čeho si ráno vybíráte košili a kravatu vy? Začínáte košilí, nebo kravatou? A máte nějaké zaručené tipy, případně oblíbené kombinace?