Rusko má v plánu v následujících letech každému příslušníkovi armády vystavit tzv. genetický pas. Tvrdí to Alexander Sergejev, předseda Ruské akademie věd. Na programu úzce spolupracuje i Kirovova vojensko-zdravotnická akademie, která se věnuje výzkumu vojenských zdravotnických služeb.
Před zahájením letošního Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra se nechal Sergejev slyšet, že momentálně nejzajímavější projekt pro jeho Ruskou akademii věd představují takzvané genetické pasy. Podstatou je u každého vojáka určit jeho genetické predispozice a podle nich následně vybrat ideální pozici v Ozbrojených silách Ruské federace.
Už v březnu letošního roku vydal ruský prezident Vladimir Putin dekret pojednávající o chemické a biologické bezpečnosti v Rusku do roku 2025. V tomto dokumentu se objevila zmínka právě o genetických pasech, které by v budoucnosti měl mít každý občan největšího státu světa. Putin v dekretu také lehce nastínil, jak by tento koncept měl vlastně ve skutečnosti fungovat.
Státní tisková agentura Ruské federace TASS informovala veřejnost, že se jedná o součást systému sloužícího k ochraně státu a jeho obyvatel před negativním dopadem chemických a biologických faktorů. „Tento vojenský projekt zahrnuje nejen hodnocení fyziologického stavu jednotlivce, ale také díky němu budeme v budoucnosti moct předpovídat lidské chování v kritických situacích spojených s vojenskou aktivitou.“
Genetický pas by tak měl u každého ruského vojáka určit jeho odolnost vůči stresu a také schopnost rychlého, a co možná nejúčinnějšího rozhodování během různých armádních operací.
„Věřím, že nedostatek vyspělých technologií je dnes hlavní hrozbou pro naši národní bezpečnost. Svět se pohybuje velmi rychle, co se vědeckého a technologického pokroku týče, a naše země nemůže být v tomto ohledu výjimkou,“ odůvodnil Sergejev počátky vzniku této nové technologie, která by se měla v Rusku v nejbližších letech dostat do fáze testování.
Michal Švehla