Vydělával miliardu dolarů měsíčně. Kontroloval 80 % světového trhu s narkotiky a v dobách své největší slávy do USA denně propašoval 15 tun kokainu. Pablo Escobar je podle všeho nejznámější, nejbrutálnější a zároveň také nejobdivovanější narkobaron světa.
Tahle záporná postava novodobých dějin, jež má na svědomí kolem 4 tisíc obětí, si vysloužila pozornost v podobě několika dokumentů, filmů a zatraceně dobrého seriálu už čtvrtstoletí po své smrti. Jeho život je ale i tak obestřený tajemstvím a legendami.
S byznysem začal na hřbitově
Nejznámější drogový dealer všech dob Pablo Emilio Escobar Gaviria se narodil 1. prosince 1949 v kolumbijském městě Rionegro. Jeho otec byl skromný farmář, matka učila na základní škole. S byznysem začal už poměrně brzo. Jako náctiletý kradl Escobar náhrobky na hřbitovech, odíral jim nápisy a prodával je. Už tehdy říkal kamarádům, že se do 22 let stane milionářem. Dělal pro to všechno možné. Kradl auta, prodával pašované cigarety a padělané losy a unášel lidi.
Drogy pašoval vzduchem i pod vodou
Zpočátku své drogové kariéry pašoval Escobar kokain ve starých pneumatikách letadel. Pilot si tak mohl vydělat i 250 kilo kokainu, podle toho, kolik drogy přepravil. Mimo letadel Escobar používal k pašování i dvě dálkově ovládané miniponorky.
V žebříčku Forbesu
Escobar vybudoval obrovské drogové impérium. V 80. letech kokainem zásoboval i Severní a Jižní Ameriku. Do USA dokázal propašovat až 15 tun kokainu denně. V té době kontroloval neuvěřitelných 80 % světového trhu s narkotiky a měsíčně vydělával až miliardu dolarů. V roce 1989 ho do žebříčku nejbohatších lidí světa zařadil prestižní magazín Forbes. Escobar skončil na sedmém místě s odhadovaným jměním v přepočtu 1,2 miliardy.
Stříbro nebo olovo
Escobarovým heslem bylo „plata o plomo“ (stříbro nebo olovo). Politiky i policisty podplácel ve velkém a platil velmi štědře. „Občas jsem jako bůh. Když řeknu, že někdo zemře, tak ten člověk zemře ještě téhož dne,“ říkával.
Miliónový ohýnek
Traduje se, že když se Escobar ukrýval v horách poblíž Medellínu s rodinou, udeřila velké zima. Aby uchránil svou dceru před prochlazením, spálil na místě v přepočtu 36 milionů korun v bankovkách.
Uměl využít i charitu
Escobar toužil po respektu. Za peníze, které získal obchodem s drogami, nechal ve městě Medellín postavit několik nemocnic, kostelů, dětských hřišť a parků. Jeho lidé navíc pravidelně rozdávali peníze těm nejchudším, což se ukázalo jako velmi chytrý tah. Nejenže si získal sympatie obyvatel, kteří ho chránili před policií, když bylo třeba, ale také tak snadno naverboval mladíky do svých řad. Pablo bylo tenkrát nejpopulárnější jméno v zemi.
Zůstalo po něm tisíce mrtvých
Kolik lidí Escobar a jeho kumpáni zabili a nechali zabít, to už asi nikdo nespočítá. Říká se ale, že toto číslo se vyšplhalo na závratné 4000 mrtvých. Mezi zavražděnými byl i kandidát na kolumbijského prezidenta. Liberálního prezidentského kandidáta Luise Carlose Galána nechal Escobar zavraždit v srpnu 1989. Koncem téhož roku vyhodil do povětří letadlo společnosti Avianca. Při atentátu přišlo o život 110 lidí.
Postavil si vlastní vězení, ve kterém si užíval
V roce 1991 Escobar souhlasil, že se vzdá kolumbijské policii, protože se bál, že by mohl být vydán do Spojených států, které po něm prahly. Do USA se mu nechtělo, a tak si postavil vlastní věznici zvanou La Catedral. Z tohoto svého luxusního sídla s fotbalovým hřištěm společně se svými kumpány vedl drogový byznys, se kterým nikdy neskončil. Ve své „katedrále“ měl bar, bazén, taneční sál a kromě rodiny a jeho dětí tam za ním jezdili i obchodní partneři a prostitutky.
Miluji Pabla, nenávidím Escobara
Escobar měl stovky milenek. Tou nejznámější byla novinářka a televizní moderátorka Virginia Vallejo, která se s Escobarem seznámila na jeho luxusní usedlosti ve chvíli, kdy narkobaron plánoval, jak získat sympatie veřejnosti výstavbou bytů pro obyvatele slumů a dostat se díky jejich hlasům do Sněmovny reprezentantů. Žena postupně kvůli vztahu s Escobarem přišla o práci i pověst a nakonec se bála i o vlastní život. O jejich vztahu napsala kontroverzní knihu Amando a Pablo, odiando a Escobar (Miluji Pabla, nenávidím Escobara). Podle ní byl také natočený nejnovější film o Escobarovi s Javierem Bardemem a Penélope Cruz v hlavních rolích. V současnosti Virginie Vallejo žije v Miami.
Oficiální ženou Pabla Escobara byla Maria Victoria Henao, s níž se Escobar oženil v roce 1976. Tehdy jí bylo pouhých patnáct let. Manželé měli dvě děti, syna Juana Pablo Escobara a dceru Manuelu.
Zašlý luxus zůstal jen zvířatům
Escobar byl zastřelen při přestřelce s kolumbijskou policií v roce 1993. Dodnes se neví, kdo osudnou kulku do spánku nepolapitelnému kolumbijskému narkobaronovi vpálil. Vila Pabla Escobara na Rosariových ostrovech od té doby chátrá. Luxusní sídlo bylo dříve plné kilogramů kokainu, lehkých děv a po zuby ozbrojených ochránců Escobara. Teď jsou z vily trosky. Zdi jsou popraskané, omítka opadaná, v okolí budovy i v jejím interiéru pobíhají divoká zvířata. Místní se do vily odváží jen za světla. Prý tu v noci dokonce straší.
Petra Vomelová
A zde si můžete přečíst něco o reklamních kampaních, které pobouřily svět.