Lidská touha následovat aktuální módní trendy není pouze výsadou současnosti, ale sahá daleko do historie. Podívejme se na ty nejpodivnější fashion výstřelky od korzetů až po vycpávané poklopce.

Potřeba se líbit, vyjádřit svůj názor, nebo se zařadit do určité sociální skupiny je stará tisíce let a každé období s sebou nese různé styly, z nichž se některé zachovaly dodnes. Ale to není tento případ. Těchto 14 bizarních módních trendů z dávné minulosti vám ukáže, jak daleko byli tehdejší lidé schopni zajít, aby se jim dostalo uznání a byli in.

1. Černé zuby

Tento krátký, ale šíleně nezdravý trend odstartovala královna Alžběta I.  Ta byla, na základě několika zdrojů, závislá na sladkostech, což se brzy projevilo na jejím královském chrupu. Černé zuby se tak v tudorovské Anglii brzy staly symbolem bohatství, jelikož neomezenou konzumaci cukru si mohl dovolit jen málokdo.

2. Vycpávané poklopce

Nosit vycpávaný poklopec byl okázalý způsob, jak zvýraznit své mužství a vystavit ho všem na odiv. Nejznámějším uživatelem poklopce byl král Jindřich VIII., který jej nosil denně. Ostatně nechybí na žádném z jeho portrétů.

3. Vyztužené sukně

Vyztužené sukně z naškrobené látky krinolíny byly v módě v letech 1850–1860. Ve viktoriánské Anglii byly tak populární, že soudobý tisk psal o „krinolínománii“. Bohužel byly také velmi náchylné na vznícení, na což doplatily stovky popálených žen.

4. Pánské korzety

Když se řekne korzet, představíte si většinou napůl přidušenou ženu, která udělá vše pro to, aby měla co nejužší pas. Ve viktoriánské Anglii byly překvapivě i výsadou mužů. Móda na začátku 19. století mluvila jasně, muž musí mít co nejširší ramena, a ti, kteří tyto fyzické propozice neměli, museli sáhnout po této nepříjemné metodě.

5. Chopines

Boty na platformě Chopines, populární v 16. a 17. století v Benátkách, byly původně navrženy pro chůzi po blátivých cestách, časem se ovšem podpatek neustále zvyšoval. Jeho výška značila společenské postavení.

6. Macaronis 

Trend, který nese svůj název podle druhu italských těstovin, označoval muže, kteří nosili přehnané paruky a velmi úzké a barevné oblečení. Týkal se hlavně britských kosmopolitních aristokratů, kteří v 18. století cestovali po Evropě.

Tato zvláštní forma umění byla populární krátce na přelomu 17. a 18. století. Miniatury, které se nejčastěji nosily jako šperky, se staly populárními díky králi Jiřímu IV. a jeho lásce Marii Fitzherbert. I přes protesty královského dvora se vzali a portréty svých očí si nechali zvěčnit na důkaz své lásky.

Tyto středověké špičaté boty nosili muži i ženy, ale jen ti nejbohatší aristokraté si mohli dovolit opravdu extrémní délky.

10. Paruky 

Nošení paruk se stalo populární mezi francouzskou smetánkou v době, kdy začal král Ludvík XIV. plešatět a rozhodl se to skrýt okázalou bílou parukou. Tento trend se rychle rozšířil a všichni, kdo v té době na královském dvoře něco znamenali, je museli mít taky.

Hustě nařasený límec byl znakem alžbětinské Anglie. Královna Alžběta I. preferovala límce ušité z jemného jednoduchého plátna, ale jak už to tak bývá popularita i velikost rychle narůstaly a límec se začal zpevňovat železnou konstrukcí.

Styl Bloomers, který je často spojován s feminismem, pochází od aktivistky Amélie Bloomerové. Ta svým oděvem sestaveným z krátké sukně a dlouhých kalhot vyjádřila svůj politický postoj a boj za rovnost a práva žen.

Šaty s extra dlouhými rukávy, které zabraňovaly pohybu rukou nositele. ženy tím dávaly najevo svoji příslušnost k šlechtě, kde byly jediné tolerovatelné manuální práce pletení, vyšívání a modlení.

Spodnička, která rozšiřovala dámské šaty po stranách, zatímco zepředu i zezadu zůstaly rovné. Některé bohaté ženy měly ve své době šaty tak široké, že musely chodit do dveří bokem. 

Komentáře