Druhý díl článků o historii obleků začíná čtyřicátými léty dvacátého století a končí ve zlatých šedesátkách…
1940: Oblek se vzdává vojenské uniformě
Amerika byla ve válce a přírodní vlákna se používala hlavně na výrobu vojenských uniforem, ne obleků pro muže, kteří zůstali pěkně v teplíčku domova. Pořádné látky se používaly velmi sporadicky a prodej trojdílných obleků, manžet a kapesníčků byl nejnižší za celou historii. Tradiční vlnu a tvíd nahradil rayon. Navzdory tomu se i v této dekádě zrodilo pár stylových ikon.
1950: Represe, kterou můžete nosit!
Ve zpětném pohledu je trochu ironické, že éra americké komunistické paranoie byla zároveň dobou, kdy se všichni muži oblékali jako klony. Tmavé obleky, bílé košile, tmavé kravaty a bílé kapesníčky byly v převaze na všech frontách – dá se říct, že v byznysové sféře také prakticky nezbytnou uniformou. Saka i kalhoty byly volnější, hlavně u Elvise Presleyho, rockera na vzestupu, jehož uvolněné kalhoty (a boky) u amerických rodičů způsobovaly infarktové stavy.
1960: Zdá se, že i obleky mohou brát drogy
Díky seriálu Mad Men nám je styl 60. let dobře známý, a dokonce se jím i rádi inspirujeme. Šlo ale o dekádu plnou drastických změn, a stejně jako vždy, mužské oblékání bylo odrazem toho, co se zrovna dělo ve společnosti. Proto ještě na začátku tohoto desetiletí všichni vypadali tak trochu jako vykrojeni jednou formičkou, ale všechno bylo užší – kravaty, klopy, i kalhoty. Pak přišly drogy, hippies, kulturní války… a všechno se vymklo kontrole.