Proslulou fotografii, která se stala symbolem studené války, spatřili mnozí. Ne všichni však ví, jak dopadl onen mladý voják z východního Německa, jež se odhodlal pro vlastní svobodu obětovat vše.
Konrad Schuman přišel na svět během válečného roku 1942. V létě 1961 mu tak bylo právě devatenáct let, když se jako čerstvě vycvičený voják ocitl na dobrovolné službě ve Východním Berlíně.
Stal se očitým svědkem stavby Berlínské zdi, zhmotněním železné opony, započaté zrovna v srpnu roku 1961, kdy byl přidělen na stráž na rohu ulic Ruppiner a Bernauer Strasse. Konstrukce běžela již třetím dnem, na místě budoucí zdi tak zatím ležel jen nízký ostnatý drát. Jakmile Konrad při hlídce zaslechl volat západoněmecké vojáky „Komm‘ rüber!“ („Pojď sem!“), odhodlal se ke skoku.
Zahodil cigaretu, rozeběhl se, při skoku nad ostnatým drátem odhodil zbraň a stanul na svobodě v Západním Berlíně. Moment zachytil nejen kamerou fotograf Peter Leibing, ale i kameraman Dieter Hoffman. Mladého pak emigranta okamžitě nabralo policejní auto a odvezlo do bezpečí, daleko od hranice rozděleného města.
Konrad Schumann se usadil v Bavorsku, oženil se a vychoval syna. Z práce ve vinařství se dostal do továrny Audi v Ingolstadtu, kde pracoval po celých 30 let. Po pádu Berlínské zdi roku 1989 prohlásil, že teprve tehdy se cítil opravdu svobodným.
I tak se však vyhýbal kontaktu s rodinou, která zůstala po dobu rozděleného Německa žít v jeho rodném Sasku. Schumann dlouho bojoval s depresemi. Zákeřný stav jej nakonec stál život.
20. června roku 1998 se oběsil na jednom ze stromů svého ovocného sadu v Kipfenbergu na jihu Německa. Bylo mu 56 let.
Jan Králík