Nakupovat kvalitní oděvy je jeden z předpokladů, že si vybudujete dlouhotrvající šatník, který vám bude sedět a budete se v něm dobře cítit. To, že za něco zaplatíte hodně peněz ale neznamená, že to vydrží. Kvalita nemá vůbec nic společného s cenou. To platilo dříve. Bezpočet luxusních a drahých značek používá už automaticky umělou kůži, švy nemusí sedět a stejně za tašku zaplatíte padesát.
I při nákupu v dostupných obchodech můžete najít kvalitu. Stačí se dobře dívat.
Zipy a knoflíky
Zip nebo knoflíky patří k nejdražším součástem produktu. Značkám tedy rychle došlo, že se tím dá srazit výrobní cena. Důsledek je pak takový, že se poklopec bude rozjíždět, bunda se může zasekávat a taška se vám třeba rozpadne. Při nákupu hledejte jména renomovaných výrobců zipů (RiRi, YKK) a pořádně je vyzkoušejte už v obchodě. Tam a zpět třeba desetkrát.
Materiál
To není žádná novinka. Bavlna, vlna, hedvábí a další přírodní materiály jsou dražší, než cokoliv vyrobeného člověkem (s výjimkou funkčních materiálů). Koukejte se na štítky a vycvičte se v poznání látky na omak.
Extra látka
Na mnoha dražších kusech bývá přebytek materiálu schovaný mezi švy – to nabízí možnost úpravy velikosti, pokud se zvětšíte. Na levných kusech to obvykle není.
Sedící vzory
Ušít kostkované nebo pruhované sako není snadná věc a vyžaduje skoro vysokou matematiku. Od přenášení střihu na látku, přes stříhání až k šití, všechno musí perfektně sedět aby vzor na materiálu navazoval. Nikdo, kdo šije něco vzorovaného v Číně za misku rýže na den se o tohle nebude starat. A vy byste to neměl kupovat.
Konstrukce
Koukněte se na švy uvnitř. Čím preciznější a rovnější šití bude, tím kvalitnější držíte kus. Rovné švy také pomáhají v tom, aby se třeba na džínách nepřetáčely nebo aby bavlněná trika neztratila tvar.
Na čem opravdu zvažovat investici?
Bílé boty
Respektive, bílé tenisky. Všichni jsme fanoušci čistých bílých tenisek, které se dají vzít k čemukoliv a vypadají jako precizně promyšlené módní gesto. Existuje jen málo součástí šatníku, o kterých můžeme říct, že díky nim vzniklo celé odvětví. O sneakers od Common Projects to říct lze. Bílé tenisky se nosily i předtím, ale až s modelem Achilles začali všichni zjednodušovat.
Nahradily oxfordky nebo jiné druhy polobotek, které sloužily jako univerzální bota k džínům či obleku. Problém je v tom, že kožené oxfordky stačí nakrémovat a budou vypadat jako nové. Bílé tenisky ale i s nejlepší péčí vydrží maximálně rok, než začnou žloutnout, šednout a už prostě nebudou takové. Patříte-li také k těm, kterým vadí špína na botách (protože na bílé je to nejvíc vidět), raději si jich pořiďte více ale od dostupnějších značek.
Sportovní oblečení
Ano, když je cvičení lifestyle, chcete vypadat stále dobře. Nebo chcete, aby všechno sedělo ke zbytku. Nakoupit u Under Armour je jedna věc, ale utratit víc už víc zbytečné.
Vladimir Putin udělal před nějakou dobou bizarní fotoshoot sebe sama v posilovně a ukázal se v kašmírové teplákovce s příměsí hedvábí asi za 2000 liber od italské značky Lora Piana. Jay-Z chodí do posilovny s diamantovými hodinkami. Každý dělá nějakou šílenost. Pointa je v tom, že obvykle nemá smysl nakupovat sportovní oblečení u značek, které nevyrábí primárně sportovní oblečení. Tím míněno, že teplákovka Burberry je sice stylovka, ale nepraktická zbytečnost. Radši ty zbylé peníze utraťte za osobního trenéra. Nehledě na to, že na sportovní oblečení kladena nálož pohybu, dření a pocení. To prostě nevydrží pět let.
Krejčovina
Oblek na míru ze Savile Row je skvělá věc, padne jak nic jiného a každému muži sluší. Každopádně, existuje hned několika důvodů, proč si za oblek nevypálit konto. U obleků na míru se předpokládá, že je budete nosit celé dekády. Existuje ale velká pravděpodobnost, že se vám za deset let už nebude líbit, bude se nosit něco úplně jiného nebo také to, že se vám začne měnit tvar těla.
Jestliže máte více méně běžnou konfekční postavu – za což gratulujeme, máte to v životě lehčí – a oblek nenosíte každý den, je naprosto v pořádku nakupovat u konfekčních značek. I ty mohou mít velice dobrou kvalitu. Bespoke je další možnost a nebude stát tolik.
Denim
Do džínů se musí investovat, o tom žádná. Problém dnešní doby je ale v tom, že stačí na cedulku napsat, že to ušil někdo v Japonsku a k cenovce si můžete připsat další nulu. Byly doby, kdy džíny vyrábělo málo značek. Nyní je vyrábí každý a obvykle se snaží jít ve stylu klasických Levi’s a paradoxně jsou dražší, než ty originální.
Když nenosíte jeden styl a baví vás střídat trendy, Zara je naprosto ideální.
Luxusní hodinky
Nákup pořádných hodinek je jako nákup klasického Mustangu – dělá se to srdcem a ne mozkem. Nicméně stejně je to i s cenou a investiční hodnotou. Každý druhý prodejce nebo výrobce hodinek vám řekne, že investujete a že se jejich cena postupně zvyšuje. To ovšem platí tak maximálně u Rolex, Patek Phillipe a pár dalších klenotnických domů. Drtivá většina bude hodnotu (krom té osobní) ztrácet. Ani diamanty na ciferníku nebo zlaté tělo nemají z dlouhodobého hlediska investiční cenu.
Poučení je, že buď jít po skutečně největší kvalitě a luxusu, nebo zůstat při zemi. Popřípadě je skvělé projet vintage trhy a najít si skutečně specifický kousek. U toho je ale dobré radit se s odborníkem a nikdy ale nikdy nekupovat „pravé vintage Rolexy“ na Ebay.