K čemu jezdit daleko, když můžete jet blízko. Třeba do Německa. Velká a příjemná země nabízí dostatek fascinujících a zároveň neprovařených míst. Všechna jsou vhodná i pro cestování v páru.

Rakotzbrücke

Ďáblův most přes jezero Rakotzsee se zrcadlí ve vodní hladině a vytváří iluzi kruhu. Nechal jej v roce 1860 postavit místní šlechtic z Gablenzu. Jezero i most jsou součástí celoročně otevřeného parku. Ideální místo třeba pro zásnuby.
Kde: u vesnice Kromlau, Sasko

Liquidrom

Máte chuť ležet ponořen do slané vody a poslouchat při tom techno? Pak stačí zajít v Berlíně do lázní Liquidrom. Žádné klasicistní či secesní ornamenty, ani pouťový nevkus akvaparků, ale čisté sci-fi. Toto jsou lázně pro 21., či spíše 22. století.
Kde: Möckernstraße 10, Berlín

Palác Sanssouci

Německá (a lepší) verze Versailles, kterou dal postavit pruský král Bedřich Veliký a na jejímž návrhu se sám významně podílel. Palác má pouze 10 místností, okolní pozemky jsou však rozlehlé a bohatě zdobené vegetací, sochami i kašnami. Paláci Sanssouci říkal král „můj viniční domeček“ a vyhradil jej pouze k pobytům od konce dubna do začátku října. Pobýval tu sám, případně se svými hosty (bez žen), a bezstarostně (sans souci) se zde věnoval koníčkům a uměleckým zálibám. S manželkou sem nejezdil mimo jiné i proto, že si od ní držel velmi chladný odstup, ačkoli jejich manželství trvalo celých 53 let.
Kde: Postupim, Braniborsko

Klášter Fürstenfeld

Je obrovská škoda, že řada zajímavých pracovních úkonů už dneska vymizela. Například obkládání koster zlatem a drahokamy. V bývalém cisterciáckém klášteře Fürstenfeld (asi 20 km od Mnichova), přesněji řečeno ve zdejším kostele Nanebevzetí Panny Marie, najdete mimo jiné takto krásně zdobené a ve vitríně vystavené ostatky sv. Klementa a sv. Hyacinty od Kaisereie. A nebylo by to bavorské město, kdyby tu nebyl pivovar s hostincem.
Kde: Fürstenfeldbruck, Bavorsko

Zpívající okapy


V drážďanském Novém Městě (tedy na druhé straně Labe, než leží známé památky) najdete skvělé kavárny, kluby, hospody, originální obchody a další atrakce. Například Kunsthofpassage, průchod přes pět sousedních dvorů činžovních domů. Na Nádvoří živlů (Hof der Elemente) vás bude bavit skvělá instalace na fasádě domu. Když prší, stékající voda trubky rozezvučí a vytváří jedinečnou symfonii pro déšť, trubky a trychtýře.
Kde: Görlitzer Str. 21-25, Drážďany, Sasko

Hrad Eltz

Stojí o samotě uprostřed lesa, na skále nad řekou Elzbach a je to zhmotnělá představa pojmu „ hrad“. Etlz je zvláštní tím, že již po 33 generací, někdy od 12. století, patří potomkům stejného rodu. Rodové sídlo rodin Rübenachů a Rodendorfů, kteří zde dosud žijí, je přístupné pro veřejnost, zatímco třetí linie rodu, Kempenichové, obývají zbylou třetinu hradu. Další zvláštností je to, že hrad nebyl nikdy dobyt ani jinak násilně poškozen.
Kde: Weirschem, Porýní-Falc

Bergpark Wilhelmshöhe

Tento kopcovitý park je jedinečná ukázka umění formovat krajinu, je to největší park svého druhu v Německu a druhý největší na světě. Až dětskou radost cítí člověk u nejrůznějších vodních atrakcí, jako jsou fontány, vodopády a 350 metrů dlouhá velká peřej, která pramení od budovy se sochou Hérákla. Skvěle to všechno funguje, byť je vodárenské zařízení přes 300 let staré.
Kde: Kassel, Hessensko

Park Duisburg-Nord

Fantastická ukázka smířené postindustriální krajiny, kde nelidsky monstrózní slévárnou prorůstá vegetace a rozrytá, zpustošená země se proměnila v poklidný park. Srdcem parku jsou přirozeně korodující železné pláty. Najdete tu také největší krytý potápěčský bazén v Evropě a koncertní sál.
Kde: Emscherstraße 71, Duisburg, Severní Porýní – Vestfálsko

Komentáře