Argentinská fotbalová legenda je středem pozornosti, třebaže své kopačky pověsila na hřebík již před drahnou řádkou let. Nejnověji rozvířila kotel otázek, když byla na zápasech v MS ve fotbalu v Rusku spatřena, jak má hodinky na obou zápěstích. Z toho je víc než patrné, jak lidé v současné záplavě informací a drbů snadno zapomínají.
Diego Maradona nosí dvoje hodinky, proč proboha? Podobné titulky zaplavily o víkendu světová média těžkého kalibru, ačkoli zpráva jako taková je kalibru spíše lehčího, bez přehánění bulvárního.
Má snad Diego problém chodit včas na domluvené schůzky? Má příliš moc peněz? Má to něco společného s drogami nebo domnělou OCD – obsedantně kompulzivní poruchou? Takhle začínaly články o Maradonových „dvojích hodinkách“, aby vzápětí pokračovaly s (ne)překvapivě prozaickým vysvětlením – na jedněch má nastaven argentinský čas (třeba aby věděl, kdy může volat domů rodině a blízkým), na druhých pak místní čas svého aktuálního pobytu (aby se mohl správně orientovat, kdy kde má zrovna být a kam dorazit).
Doufejme, že si ty hodinky s různě nastavenými časy nesplete. A že z nich vůbec nějaký čas dokáže odečíst, vzhledem k tomu, v jakém stavu se během zápasů a hlavně po nich nachází. Takhle a podobně byly aktuální zprávy o Maradonových hodinkách ‚vtipně‘ zakončovány. Ale co je to vlastně za hodinky?
Kdo tuhle bezesporu unikátní figuru nejen argentinského, ale světového fotbalu sleduje dlouhodobě aspoň koutkem oka, dobře ví, že Diego vždycky na svých cestách mimo svou vlast nosí dvoje hodinky. Tak nějak to k němu patří jako náušnice z drahých kamenů nebo růženec.
Před dvanácti lety jeho dvoje hodinky vzbudily možná ještě větší a rozhodně zaslouženější pozornost než dnes. V úterý 7. června 2006 byl při cestě na charitativní zápas v Neapoli zatčen italskou policií a následně mu byly zabaveny dvoje hodinky Rolex – kvůli dluhu z krácení daní v letech 1984 až 1990, kdy hrál za neapolský klub. Bylo to prý tehdy to nejcennější, co mohlo jeho nedoplatky alespoň částečně umazat. Italskému „finančáku‘ dlužil přes 30 milionů eur, a přestože hodinky samotné měly cenu jen něco přes deset tisíc eur, Italové doufali, že se jejich prodejem v dražbě cena zvedne.
Od rolexů přesedlal Maradona počátkem druhého desetiletí k firmě Hublot, jejímž je dodnes hrdým ambasadorem a která vyrobila již dvě limitované série Big Bang nesoucí fotbalistovo jméno. A právě ty má teď Maradona na svých zápěstích. Škoda, že si jen málokdo blíže všiml nebo komentoval vyobrazení na zadní straně pouzdra, kde je modře vygravírovaná postava v dresu č. 10 s rukama rozpřaženýma ve známém vítězném gestu. Že by to snad byl jemný odkaz na Maradonovu „boží ruku“ z mexického MS v roce 1986 při zápase mezi Argentinou a Anglií?
Radek Kovanda
A zde se ještě mrkněte na Nejúžasnější japonské steampunkové hodinky, které vyrábí FRISK_P.