Jak je na tom Severní Korea v otázce lidských práv a životního standardu svých obyvatel, si pravděpodobně všichni dovedeme představit. Kvůli své naprosté izolaci a neustálým hrozbám jaderným vyzbrojováním, na které západ reaguje sankcemi, je pro většinu turistů téměř nemožná i samotná návštěva této komunistické země. O to více jsou zajímavé fotografie litevského podnikatele a cestovatele Jacoba Laukaitise, jemuž se povedlo zachytit každodenní život místních obyvatel a porovnat ho s fotkami ze sousední Jižní Koreje.
Digitální nomád a cestovatel Jacob Laukaitis už několik let cestuje po světě a své zážitky sdílí ve svých vlozích na Youtube. Do povědomí širší veřejnosti se dostal například svými videi z dvouměsíčního pobytu na novém Zélandě. V jeho hledáčku byla ovšem po dlouhá léta země, do které by se většině z nás příliš nechtělo – Severní Korea. Povedlo se mu to v roce 2016.
Laukaitis si zarezervoval sedmidenní zájezd s průvodcem, bez kterého je cestování v KLDR nemožné. Každý turista musí současně odevzdat svůj pas a zapomenout na všechno, co je normální při cestování v jakékoliv civilizované zemi. „V KLDR si nemůžete fotit, co chcete, a před každým stisknutím pouště musíte požádat o svolení,“ říká Laukaitis a dodává, že nezáleží na tom, zda chcete fotit státní budovy nebo obyčejné lidi v ulicích.
Průvodci jsou na všechny návštěvy západních turistů připraveni a pečlivě nabriefováni režimní doktrínou, takže kromě odposlouchávání hotelového pokoje a sehraných „radostných oslav“ a různých dalších situací ve výsledku stejně uvidíte pouze to, co režim chce. I tak se ale dá zaznamenat atmosféra strachu, uniformity a diktatury, která v zemi vládne. Není proto radno jakkoliv provokovat a už vůbec ne se snažit získávat informace na vlastní pěst. „Dva týdny před mým příjezdem byl jeden americký student odsouzen na 15 let do vězení za to, že se z hotelu pokusil ukrást propagandistický plakát,“ popsal následky riskantního chování Laukaitis.
Jelikož po návštěvě KLDR procestoval Jižní Koreu, mohl z první ruky srovnávat, jak dramaticky se obě země odcizily v průběhu několika mála generací. Rozdíly jsou opravdu radikální. „V Jižní Koreji se lidé mohou svobodně vyjádřit absolutně k čemukoliv, zatímco na severu byli všichni součástí nějaké velké skupiny, která se stejně obléká, vypadá i jedná.“
Během svého pobytu v Jižní Koreji poznal Laukaitis muže, který se narodil a vyrůstal v KLDR, ale před 10 lety se mu povedlo se utéct. Tři roky pracoval na farmě v Číně, aby mohl splatit dluhy pašerákům, kteří mu pomohli uprchnout a zařídit potřebné doklady k životu v Jižní Koreji. Rozhovor s tímto mužem, v zábavním parku pouze pár kilometrů od hranic s KLDR, je nejsilnějším momentem celého videa.
A pro odlehčení se na závěr ještě mrkněte na Jména světových lídrů v českém znění: kde vládne Přebinda, Poutník, Bohdanová nebo Dlouhý?