Zkáza luxusního zaoceánského parníku třídy Olympic šokovala v roce 1912 celý svět. Největší osobní loď tehdejšího světa byla považována za nepotopitelnou loď. Luxusní plavidlo společnosti White Star Line určené pro dopravu osob a pošty mezi Evropou a Severní Amerikou mělo kapacitu až 2 603 cestujících, o které se staralo téměř 900 členů osádky. Během své první a zároveň poslední plavby však Titanic po nárazu do ledovce ztroskotal. Kvůli špatné organizaci záchranných prací a nedostatku záchranných člunů tehdy v ledových vlnách Atlantiku zahynulo 1500 lidí, včetně několika nejbohatších lidí světa a tehdejších celebrit.
Tragická událost, opředená řadou faktů i legend, přitáhla nebývalou pozornost veřejnosti a později také filmařů. Díky jedenácti Oscary ověnčenému a filmovými fanoušky milovanému bijáku Jamese Camerona z roku 1997 se na tuto nešťastnou událost jen tak nezapomene ani po více jak sto letech. Neuvěřitelně drahý, ale zároveň též neuvěřitelně výdělečný katastrofický film katapultoval na herecké nebe tehdy třiadvacetiletého Leonarda DiCapria a o rok mladší Kate Winslet. Pro britskou hereckou hvězdu to byl šestý film kariéry, zatímco Leonardo jich v té době na kontě měl už dvakrát tolik, a to včetně moderní romance Romeo a Julie. Ačkoli se z úspěchu velkofilmu a následné publicity podle mnohých ani jeden příliš neradovali, natáčení si podle všeho užili.
Petra Vomelová
A na závěr tu pro vás máme ještě jeden „tragický“ příběh ikonického skvostu historické techniky – Opravdu badass story s daňovými podvody, Švýcarskem, hrami pokeru a ve středu toho všeho sportovní Bugatti.