Pánská móda a vojenské oblečení jsou blízkými spojenci po celá staletí. Pravděpodobně o tom ani sami nevíte, ale i ve vašem šatníku si dost možná našlo místo několik vojensky inspirovaných kousků. Například nepromokavé trenčkoty, vlněné kabáty či jednobarevná trička s kulatým výstřihem těsně kolem krku.
Oblečení, které vzniklo především kvůli potřebám armády je nadčasové a funkční, zároveň však vypadá pro oko velmi dobře. Tady několik základních věcí, které byste měli znát před tím, než si začnete podobné kousky pořizovat do svého arsenálu šatníku.
1. Trenčkot
„Thomas Burberry byl pověřen kanceláří pro válečné záležitosti vytvořit plášť vhodný pro vojáky v první linii během první světové války. Trenčkot, dá se říci ve stejné podobě jak ho známe dnes, spatřil tehdy světlo světa,“ objasňuje Amber Butchartová, módní historička a přednášející na London College of Fashion. „Následně Burberry vyvíjel odpuzovač vody, který se nanášel na trenčkot.“ Velmi užitečná věc pro vojáky, kteří byli v bažinatých zákopech, kde snášeli mizerné počasí.
„Trenčkot není záležitost sezóny podzim/zima a nejedná se o momentální trend. Je to trvalá móda,“ říká Henry Wilfrid, stylista v Lizzie Edwards Style.
Stručně řečeno, s trenčkotem to nemůžete nikdy zkazit.
2. Bomber
Typický příklad dnes módního kousku, který byl vyroben pro daný účel armádou a později přijatý do civilní módy. Jak již název napovídá, požadavek na vytvoření něčeho, co známe jako dnešní bomber přišel od letců, kteří trávili ve svých letadlech ve vysokých výškách poměrně dost času. A byla jim zima. Vznikla bunda ze silné kůže s podšívkou z ovčí vlny.
Dnes však můžete už narazit i na bomber ze sametové tkaniny.
3. Vlněný kabát
Přesný vznik a původ vlněného kabátu není úplně jasný. „Je pravděpodobné, že sahá až do devatenáctého století a jeho kořeny jsou v námořnické oblečení,“ říká Butchartová. „Vzhledem k poválečnému přebytku a následným nízkým nákladům na údržbu si kabáty oblíbili umělci a studenti, takže není žádným překvapením, že se vlněný kabát rychle dostal do hlavního proudu módy,“ dodává módní historička Butchartová.
Při nákupu vlněného kabátu, zkontrolujte štítek a pečlivě dbejte na to, z čeho je kabát vyrobený. Čím vyšší je procento vlny, tím bude kabát teplejší; měli byste se zaměřit na kabáty s nejméně 85 procenty vlny. Samozřejmě je potřeba mít na paměti, že čím vyšší obsah vlny tím vyšší bude, ale je to investice, která stojí za to.
4. Kapsáče
Další kousek oděvu původně nasazený armádou. Ikonické kalhoty (zejména v khaki) zřejmě mají své kořeny v potřebě funkčnosti a trvanlivost při vysoké zátěži. Jak se můžete sami přesvědčit na fotkách, není důvod si nechávat maskáčové kalhoty jen na víkendy v lese.