Minimálně 40 hodin týdně v práci je norma. Jenže mentálně tak dlouho stejně pracovat nedokážete, protože váš mozek na to prostě není stavěný. Přesvědčte sami sebe i své okolí o tom, že 5 hodin práce denně je maximum. A to platí pro všechny.
Jsme nastaveni na výkon. Na to, že budeme od určité do určité hodiny produktivní, budeme po tu dobu (minimálně osmiapůlhodinovou) nepřetržitě vytvářet hodnoty a všem budeme k dispozici. A většina z nás neskončí ani pak. Ať se nyní přihlásí ten, kdo nečte večer a o víkendu maily a kdo se od jejich stahování zcela oprostí na čtrnáctidenní dovolené? Nikdo? To nás nepřekvapuje.
Do práce obvykle chodíme od pondělí do pátku, od 8 nebo 9 ráno minimálně do té hodiny, na níž je stanoven konec naší pracovní doby. Jsme ale opravdu v tomto období nejproduktivnější? Kde je dáno, že je v tento stanovený čas naše mysl nejotevřenější, mozek nejvýkonnější, a vaše pracovní výkony nejvíce ohromující? Vůbec to tak být nemusí.
To, že ráno vstaneme a jdeme do školy nebo do zaměstnání, máme zakódované v hlavě, protože to tak dělají všichni. Od rána jsou v provozu služby, úřady otevřené, všechno funguje. Takže vy byste měli také. Protože to tak prostě děláme už někdy od 19. století, kdy se do práce začalo chodit na 40 hodin týdně.
Jen nám jasné, že si to každý nemůže dovolit, protože zaměstnavatel žádá něco jiného, ale jestliže jen trochu můžete, zkuste si zkrátit pracovní den na 5 hodin. Protože každý relevantní průzkum vám potvrdí, že se jedná o maximální dobu, na níž se mozek dokáže zapnout v největší možné kapacitě a produktivně něco dělat.
Samozřejmě si to nejprve raději vyzkoušejte nanečisto: snažte se být po 5 hodin maximálně soustředění a produktivní, sedněte si někam do ticha, kde vás nikdo nemůže vyrušovat. Pokud ho k práci nutně nepotřebujete, vypněte si telefon a hlavně se odpojte od sociálních sítí.
Ještě předtím si ale svou pracovní dobu pečlivě naplánujte, nejlépe písemně a den předem. Buď v rámci nové, pětihodinové pracovní doby, ale pokud nebudete stíhat, můžete i večer, tedy ve svém volnu. Nezabere vám to déle než půl hodiny.
A konečně, když se vám to napoprvé nepovede a vy skončíte u oblíbené prokrastinace, neklesejte na mysli a zkoušejte to znovu. Jako všechno ostatní, i váš nový pracovní život si žádá trénink. Když vám to nepůjde v pondělí, určitě to bude v úterý lepší a ve středu ještě víc. Jen to nesmíte flákat a snadno se nechat zlákat rušivými elementy z okolí. Sami se možná budete divit, jak rychle se stanete výkonnějšími, svobodnějšími a odpočinutějšími. Svůj mozek k osmi a více hodinám intenzivní práce prostě nepřinutíte. Příroda to tak nechce.
Martin Hradecký
Co dál může způsobit váš úspěch v zaměstnání, si přečtěte zde.