Masivní bloky těžkého kamene zaklenuté do sebe tak precizně, že se mezi ně nevejde ani list tenkého papíru. Stavby dávno zaniklých civilizací nás – moderní společnost – podnes uchvacují svou naprostou přesností opracování a výstavbou. Zapomeňme na Stonehenge a přesuňme se o trošku dál do méně zprofanovaných částí světa se stejně uhrančivými stavbami chrámů a paláců vztyčenými před několika tisíci lety.
Dlouhé věky stojí téměř nehybně na dnes již dávno mrtvých místech. Na údivu přidá i fakt, že tyto budovy byly vystavěny bez použití jakéhokoli spojovacího materiálu – naprostá přesnost plánování, obrábění a konstruování byla nezbytná pro uskutečnění těchto (bez nadsázky) dech beroucích monumentů.
Jak se při budování postupovalo, si dávné kultury vzaly s sebou do hrobu, odhalení těchto architektonických tajemství tak zaměstná ještě několik generací vědců. Nám laikům zatím nezbývá nic jiného, než žasnout nad mimořádnou péčí, s jakou tyto stavby přicházely na svět, a povzdechnout si nad někdy politováníhodnou situací v naší soudobé architektonické tvorbě.
Jan Králík
Tady se dozvíte něco víc o zaniklé říši Tiwanaku, vládnoucí dnešní Bolívii ještě před Inky.