Jednou z nejnovějších restaurátorských obětí, jinak to snad ani nejde nazvat, je dřevěné sousoší Panny Marie, svaté Anny a Ježíše. Socha z 15. století se nechtěně dočkala nové fasády poté, co se dostala pod ruce amatérské malířce.
Španělsko, severozápadní region Austrie, vesnice Rañadorio. María Luisa Menéndez, majitelka místních tabákových obchodů dostala jednoho dne nápad vdechnout život dřevěným sochám. Natřela je neonovými barvami a nezapomněla na detaily, včetně řasenek, rtěnek a očních linek. Podle místních zpráv uvedla ve své obhajobě, že dostala povolení místního duchovenstva.
“Nejsem profesionální malířka, avšak vždycky jsem k malování tíhla. Tyto sochy nutně potřebovaly přemalovat,” uvedla María. Barvy prý volila dle svého nejlepšího uvážení. “Zeptejte se místních. Budou se mnou souhlasit.” Těch pár, kteří sdílejí stejný názor, by se ve vesnici, kde žije 16 obyvatel, našlo. Avšak fanouškem jejího umění není každý. Genaro Alonso, regionální ministr pro kulturu a vzdělávání v Asturii, označil dílo spíše za pomstu než obnovu.
Zdá se, že snahy o restaurátorství jsou ve Španělsku dost populární. V minulosti se například 83letá Cecilia Giménez rozhodla přemalovat sto let starou fresku Ježíše v kostele ve vesnici Borja. Výsledek mluví za vše, když se po onom incidentu tomuto dílu neřekne jinak než zvíře Ježíš (jeho tvář trochu připomíná opici). Letos v červnu se zase v jiné vesnici rozhodl jistý San Miguel de Estella o obnovení sochy svatého Jiřího na koni. Chudák vypadá jako karikatura.
Už teď se těšíme na další výtvory ze země zalité sluncem.
Miroslav Romaniv
A zde se podívejte, že pod italským divadlem byl nalezen zlatý poklad nevyčíslitelné hodnoty.