Dnes si asi těžko někdo z nás představí dobu bez chytrých telefonů a dalších moderních technologií, které za nás převzaly roli v oblasti různých dovedností a běžného uvažování. Můžeme se na ně spolehnout, ale jen instantně. Když nám dojde baterka a potřebujeme někam na čas dorazit a nedejbože se v cizině zeptat na cestu, tak jsme v koncích. A co potom, když vypadne proud úplně? Dokázali byste si v takových situacích poradit sami?
Ve školách jsme se naučili číst, psát, počítat. Je pravda, že ti méně šikovní to neumí dodnes. Na táborech nám ukazovali jak rozdělat oheň, uvázat lano a jak si poradit s mapou. Tou papírovou! V autoškole jsme dokázali vyměnit pneumatiku a občas i zaparkovat. Ale zvládli bychom to i dnes? Některé dovednosti by neměly být zapomenuty vůbec. Zde jsou alespoň ty nejužitečnější.
Rozdělání ohně
Každý správný horal by měl vědět, jak si pomoci i bez sirek nebo zapalovače. Rozdělání ohně třením je sice náročnější proces, ale nikoliv neuskutečnitelný. Stačí vám suchá tráva nebo listí, kus rovnější větve a dřevěná deska. Do ní se vyvrtá otvor o průměru větve a pomocí tlaku a otáčením začnou odlétávat malé jiskry, které zapříčiní vzplanutí suché trávy.
Výměna pneumatiky
Tak si představte, že kolem vás neprojelo žádné auto už nejméně půl hodiny a chytrý telefon vám dal košem. Je tedy opravdu jen na vás, abyste si vyhrnuli rukávy a chopili se činu. Pokud si ale nejste jistí a bojíte se auto nadzvednout, píchlou pneumatiku odšroubovat, novou nahodit a utáhnout, nezbývá vám nic jiného než čekat a doufat, že se někdo objeví a že vám vůbec zastaví.
Psaní místo ťukání
Ruku na srdce, kdy jste naposledy psali ručně? Vzpomenete si? Kromě podpisu na paragonech nebo smlouvách se už dnes běžně k ručnímu psaní nedostaneme. Psaní rukou přitom stimuluje mozek a zlepšuje jeho efektivitu a paměť. Potvrdila to také studie zveřejněná v roce 2010 v časopise The Wall Street Journal. Takže až si budete zase příště ukládat poznámky do telefonu, zkuste jej alespoň pro jednou nepoužít a místo toho sáhnout po zápisníku.
Navigace pomocí mapy a kompasu
Existují navigace a všelijaké mapy. Některé i v trojrozměrném formátu. My se tak můžeme úplně oddat a nechat se bez přemýšlení vést. Ale co když dojde v telefonu baterka a my jsme se ocitli uprostřed národního parku? Je pravda, že na klasické mapě nevidíte všechna hodnocení na místa, která chcete navštívit, ale papírová nebo-li offline mapa s kompasem by měly být vždy po ruce každého výletníka.
Miroslav Romaniv
Čtěte také: Indická ekonomika je na vzestupu. V cestě na trůn ji už čeká jen porazit Čínu.