Na rozdíl od jiných zakrnělých pozůstatků naší složité evoluce, které již rozhodně nevyužijeme (jako třeba kost kostrční – pozůstatek zakrnělého ocasu, zuby moudrosti nebo ušní svaly, které umožňovaly pohyb boltcem) je apendix, červovitý výběžek našeho slepého střeva, zřejmě dost užitečný!
Vědci z texaské Midwestern University se minulý rok vrhli na výzkum zakrnělého orgánu, tzv. rudimentu, červovitého výběžku slepého střeva apendixu. Pokoušeli se na příkladě evoluce několika set savců z posledních 11 milionů let najít momenty, kdy se apendix vyvinul, nebo zcela zmizel. Pokud by apendix skutečně k ničemu nesloužil, bylo by logické, že by ve většině případů vymizel. Ale nebylo tomu tak, příkladů vyvinutí slepého střeva bylo mnohem více než jeho zmizení. K čemu tedy zřejmě tenhle malý červík slouží?
Nejvíce přijímaná teorie tvrdí, že apendix podporuje imunitní systém. Texaská studie z minulého roku toto tvrzení podporuje. Tam, kde vědci našli apendix, našli také lymfatickou tkáň, která funguje jako esenciální součást imunitního systému a podporuje růst zdravých střevních bakterií. Další studie na toto téma ukázaly, že lidé, kterým apendix chybí, častěji trpí na bakteriální infekce.
Tenhle mysteriózní orgán může samozřejmě nadělat i velkou škodu. Apendicitida – zánět apendixu ohrožuje člověka na životě. Pokud vás tedy zastihne bolest na pravé (nebo i levé, existují i lidé ze stranově převrácenými orgány) straně, neváhejte si zavolat pomoc. Slepé střevo i s apendixem vám sice navždy zmizí z těla, ale i tak většina lidí prožije dlouhý a zdravý život, protože ostatní části imunitního systému jeho práci nahradí.
Tomáš Ospalý