Facebook je pod palbou masivní kritiky. Na sociální síti proběhla aukce 16leté dívky z Jižního Sudánu. Podle organizace Plan International, která brání práva dětí, se našlo celkem pět zájemců. Jedním z nich byl dokonce tamní vysoce postavený vládní úředník.
Za dívku jménem Nyalong Ngong Deng získala její rodina několik luxusních automobilů, 500 krav a finanční hotovost ve výši 13 800 amerických dolarů. Americká televize ABC s odvoláním na vládní zdroje Jižního Sudánu uvedla, že se jedná o největší transakci svého druhu. Jedním ze zájemců byl prý vysoký vládní úředník, konkrétně zástupce guvernéra v jednom z východních regionů.
Inzerát se na sociální síti objevil 25. října letošního roku. Trvalo však celé dva týdny, než byl Facebookem smazán. Tou dobou byla dívka už 6 dní provdaná za muže, který učinil nejvyšší nabídku. Stala se tak jeho devátou ženou. „Nemůžete to vnímat jako přihazování, jako by to byla aukce. Není to tak. Ale chápeme, že očima Evropana, se to tak může zdát,“ brání se mluvčí vlády Ateny Wek Ateny. „Toto barbarské využití moderních technologií je připomínkou dávných dob, kdy se obchodovalo s otroky,“ reagoval George Otim, ředitel společnosti Plan Industrial v Jižním Sudánu. Otim dále vyzval vládu, aby s okamžitou platností potrestala vládního úředníka, který se do přihazování v aukci zapojil. „To, že ta dívka byla vydražena na největší sociální síti na světě, je pro mě v dnešní době naprosto nepochopitelné,“ uzavřel Otim.
Vedení Facebooku celou věc okomentovalo tím, že příspěvek porušil jejich pravidla a byl stažen ve chvíli, kdy se o něm společnost dozvěděla. „Neustále se snažíme vylepšovat metody, kterými identifikujeme nežádoucí obsah na našich stránkách. Také jsme navýšili naše bezpečnostní a ochranné týmy o více jak 30 000 zaměstnanců. Dále investujeme do nových technologií,“ znělo v prohlášení pro média. „Všechny formy obchodování s lidmi, ať už se jedná o stránky, příspěvky, reklamy nebo skupiny, jsou na Facebooku zakázané. Odstranili jsme příspěvek a zablokovali profil osoby, která aukci na síť přidala,“ uvedli dále nejvyšší zástupci Facebooku pro CNN. Přesto, že vedení Facebooku tvrdí, že stále zlepšují způsoby vyhledávání závadného obsahu, nedokázali odpovědět na otázku, proč jim trvalo celých 14 dní tento příspěvek odstranit.
Podle dat organizace UNICEF je více než polovina dívek v Jižním Sudánu vydána před dovršením osmnáctého roku života, ačkoliv je to nezákonné. Jihosudánská vláda tento problém odsuzuje, ale není schopná regulovat zaběhlé kulturní zvyklosti. Tradice je tradice. Jedná se o zemi s velkou mírou chudoby, nestability a negramotnosti … a mimo jiné dětských svateb. Tamější komunity však celou věc berou jako způsob, kterým mladé dívky ochránit před nemanželských sexem a nechtěným těhotenstvím.
Zdroje: CNN, Plan International, ABC; úvodní fotografie je ilustrační
Michal Švehla