Deep fake se pomalu ale jistě stává fenoménem dnešní doby. Díky nové technologii je možné vytvořit videozáznam prakticky kohokoliv, jak dělá nebo i říká, cokoliv se autorovi zlíbí. Kromě pornografických filmů s Emmou Watsonovou vzbudilo v nedávně době veliký rozruch podivné video promlouvajícího Baracka Obamy, které se objevilo na serveru Youtube.
„V současné době se tento trend usadil v oblasti politiky a my jste tak mohli vidět falešná videa Angely Merkelové, Donalda Trumpa nebo Baracka Obamy. Ovšem falešné video již zmiňovaného Baracka Obamy vyvolalo větší rozruch. Doposud se jednalo o více méně amatérské kousky z výukových aplikací, toto video je však natolik věrohodné, že nad ním žasnou i odborníci. Nová technologie dokázala, že kdokoliv, kdo se někdy objeví na kameře, může promlouvat vaším hlasem. Odborníci výměnu tváří považují za neetickou a nebezpečnou. Odhaduje se, že v průběhu dvou až tří let může představovat velký problém. Sestavit výkonný software, který by dokázal falešná videa poznat, se zatím nepodařilo. Proto je potřeba o těchto manipulativních technikách vědět a být na ně připraveni,“ můžeme se dočíst na webu Národního informačního centra pro mládež.
Produkční webu Buzzfeed Jordan Peele, který je tvůrcem virálního deep fake videa s bývalým prezidentem USA, se k celé věci vyjádřil následovně: „Věděl jsem, že je to možné, ale nebyl jsem si jistý, že to bude skutečně fungovat. Když jsem viděl, že ano, říkal jsem si: „Tohle je šílené.“ V sestavení výkonného softwaru, který by dokázal falešná videa rozpoznávat, nebyl zatím nikdo úspěšný. Proto je nezbytné sledovat mimiku, mrkání a další možné odchylky na videích podobného rázu. A tou úplně nejlepší cestou, jak si ověřit, že s vámi nikdo opravdu nemanipuluje, je důkladné hledání a ověřování co největšího počtu různých zdrojů.
Michal Švehla