Testování sedmnácti lahodných alkoholů, které před Vánoci do souboje vyslal web a e-shop znalců Alkohol.cz, bylo jednou z nejpříjemnějších prací, které jsem kdy dělal. Zároveň to však byl velmi zodpovědný úkol, protože nikomu nesmíte ublížit, nesmíte dát ani na první dojem a ani na dojem poslední. Můžete pozvat několik přátel a vzít jejich názor v úvahu, ale nakonec jste to vy, kdo musí vynést finální verdikt.
To, co nezasvěcený pozorovatel může považovat za nějaké „popíjení“, je totiž komplexní věda. Tak například irským whiskám můžete porozumět – pokud k tomu přistupujete poctivě – do tří let. Pak je tu svět skotských single maltek, který je daleko složitější než Irsko. Je to kontinent, který budete objevovat 5-10 let, než získáte jistotu v úsudku. To se samozřejmě netýká rašelin! Do rašelin člověk začne vidět nejdříve po patnácti letech; stejně jako Balzac tvrdil, že před čtyřicítkou člověk nemůže napsat velký román, totéž se dá říct o rašelinách.
Potom tu jsou americké bourbony, které jen velmi naivní člověk může považovat za nějakou nižší kategorii – jakmile se tam přehoupnete přes určitou cenovou hladinu, zjistíte, že se ocitáte ve světě stejně komplexních chutí jako v případě whisek. A pak japonské whisky, samozřejmě. Na ty se každý ptá nejdříve. Inu, to je jako mít doma Japonku, každého by taky zajímalo, co dělá jinak.
Testování není jednoduchá věc. Od každé whisky musíte mít tři doušky oddělené nejméně dvěma minutami. Ústa vyplachujete vodou, kterou je nutno vyplivovat do stylového kbelíku. Ideálně stříbrného na šampaňské, jak jsem to činil já. Porovnáváte, jak se chuť mění. U některých každý doušek přinese nové překvapení, jiné si drží stejnou linku – a ta buď může mít charakter, nebo se ukáže být plytkou.
Po zralé úvaze jsme hodnocení rozdělili do čtyř kategorií:
1 Irské whiskey
2 Skotské whisky
3 Japonské whisky
4 Amerika
Irské whiskey
„Když whisky, tak jedině irská.“ Jan Werich
Teeling Single Malt
Velmi osobitá, velmi výrazně nestandardní
Teeling je bohatá single maltka, stárnoucí v řadě vinných sudů: po sherry, portském, madeiře i bílém burgundském. Někteří lidé považují irské whiskey za méně chuťově komplexní než skotské. Měli by ochutnat tuto whisku. Je silná jako silný strom, okamžitě se rozpukne do chuti, na dojezdu je hořká, ale ne jako od rašeliny, spíš jako když se zahryznete do dubové kůry. Po druhém doušku však pocítíte tóny podzimních květin, zejména aster. Myslíte-li to s irskou whiskou vážně, tato by neměla chybět v baru. Nebudete ji pít každý den, možná dlouho bude stát nepovšimnuta, ale jednou přijde její čas.
The Irishman Founder’s Reserve
Kvalitní základ kolekce
Třikrát destilovaná whiskey, která zraje v sudech po bourbonu, oceněná zlatou medailí na International Spirits Challenge v Londýně. Nepříliš obvyklá kombinace 70 % single maltky a 30 % pot still whiskey přináší jemné překvapení, především díky chuti hodně hořké čokolády na dozvuku. Ideální jako úvod do studia kvalitních irských whisek a základ vaší kolekce.
Jameson 18 Limited Reserve
Luxus s olejovitou chutí starých vín
Luxusní míchaná whiskey zrající v sudech po sherry, jejíž složky jsou nejméně 18 let staré. Běžný Jameson v ceně pod čtyři stovky je dle mého názoru nejlepší whisky na běžné pití, co se poměru cena/kvalita týče. Může si ji v baru dopřát každý. Tento více jak sedmkrát dražší druh má stále onu jamesonovitě nasládlou, ale ne vlezle sladkou chuť. V tomto případě však mnohem komplexnější a plnější, připomínající kořeněnou olejovitou chuť starých vín. Máte-li rádi Jameson jako já, měli byste to ochutnat. Pokud se vám tři tisíce zdají moc, dopřejte si tedy na svátky Jameson Gold, veledílo za dvanáct stovek, což upřednostňuje i Jim Murray.
Tullamore Dew 14 Single Malt
Překvapení roku, neuvěřitelně dobré!
Máme tady vítěze kategorie irských whiskey. A přiznejme si, že nečekaného. Běžná Tullamorka za 350,- představuje dobře pitelný standard. Ovšem tato čtrnáctiletá single malt je zcela výjimečné dílo a je to i jediná láhev, která po skončení testování zůstala – k mému zármutku – prázdná. Setkání světově oceňovaného malt mastera Briana Kinsmana s ikonou irské whiskey Johnem Quinnem, jejichž je tato whiskey výtvorem, přineslo famózní výsledek. Zraje v sudech od madeiry, sherry, bourbonu a portského a od prvního doušku do posledního dává mocnou a bohatou symfonii chutí v přesném akordu, který se nemění a ani na chvíli nezeslábne, a je zakončena tympánových úderem do vanilkového dubu. Smekám klobouk. Tohle musíte ochutnat, a kupte si rovnou dvě lahve.
Skotské whisky
„Příliš mnoho čehokoli je špatné, ale příliš mnoho dobré whisky je stěží dost.“ Mark Twain
Dalmore Cigar Malt
Lahoda pro milovníky doutníků
Chuť jemného tabáku s dozvukem meruňkových pecek má tato elegantní whiska, která byla stvořena k tomu, abyste se v ní s doutníkem uvelebili v jedné z útulných kožených klubovek Eccentric Clubu. Po celý večer stabilizovaná chuť, řeč polohlasem plyne sama, úslužný číšník zpovzdálí sleduje, kdy budete potřebovat jeho služby. Tohle je ten velký svět, užijte si ho. Zdá se vám cena příliš vysoká? Věřte mi, že v tomto případě není.
Vítej ve světě skotské, poutníku
Tato známá a oblíbená parohatá whiska představuje všeobecně uznávanou vstupenku do světa skotských. Jasná a jemná chuť hrušky a vanilky představuje kvalitní benchmark. Na úvod a za ty peníze těžko najdete cokoli lepšího. Pokud pro vás do této chvíle slovo „whisky“ znamenal Johny Walker, právě začínáte vidět světlo.
Chivas Regal ULTIS
Ultimátní chuť pěti single maltek
Chivaska je ve Státech globální ikonou a pro nás představuje v mnoha případech tu nejkvalitnější skotskou, kterou si v běžném baru můžeme objednat. Jsem poctěn, že jsem jako první degustátor v Česku mohl ochutnat Ultis, unikátní směs single maltek Tormore, Longmorn, Strathisla, Allt A’Bhainne a Braeval. Motiv pěti se objevuje i na vrcholku luxusní láhve ve stylizaci římských legií. Je to whiska nabitá historií dávných dob. Velmi jemná chuť s tónem marcipánu představuje opravdový, dlouhotrvající požitek. Jediná whisky z testování, u které jsem se na desítky minut zasekl a zkoumal její chuť, snad v očekávání, že ji nakonec dokážu rozložit na oněch pět složek. Je to zatraceně drahé, ale zatraceně kvalitní.
Balvenie Double Wood 12
Jantarový svět ve velmi jemné rovnováze
Podobně jako Glenfiddich je toto whiska, která má svou jemnou chutí schopnost uvést vás do světa skotských. Zraje jak v soudcích od bourbonu, tak od sherry, a výsledkem je jemný nápoj s bohatou oříškovou a ovocnou příchutí. Hřeje a nepálí, cítíte pomeranč i skořici a především klid a pohodu. Nádherná láhev. Přemýšlíte-li o koupi velmi dobré whisky jako vánočního dárku, zvažte, zda těch čtyři sta korun navíc ve srovnání s Glenfiddich nestojí za to, protože nárůst kvality je velký.
Talisker Storm
Život uprostřed bouře
Někteří čtenáři budou tímto testem zklamáni, protože očekávají rašelinové skotské. Pravda ale je, že rašelinky by se měly srovnávat zase jen s rašelinami. Whisky z ostrovů, jako je Ardbeg, Laphroaig, Lagavulin a tak dále – to je speciální kategorie, zcela unikátní, a nejsou to rozhodně whisky pro každý jazyk. Talisker Storm je fantastická whiska s medově pepřovou chutí, kořeněná rašelinou. Je to chlapské pití pro lovce tuleňů nebo jakýchkoli jiných na dotek hebkých tvorů, které máme rádi, ale není možno s nimi mít slitování. Nutno pít s ledem odseknutým z ledovce pomocí cepínu.
Japonské whisky
„S přítelem po boku není žádná cesta příliš dlouhá.“ Isoroku Jamamoto
Nikka Blended Whisky
Nikka je úvodem do studia japonských whisek a je vhodná pro každého, koho produkce palíren vzdáleného ostrova zajímá. Má jemnou chuť, která i po třetím doušku zůstává stejná. Nikka Blended Whisky je čistým vyjádřením japonského stylu – jemná s intenzivně ovocnými tóny. Japonské whisky v mém baru jsou tím, čeho si hosté všimnou vždy jako první a jako první je chtějí ochutnat.
Kup na Alkohol.cz, 806,-
Tokinoka Blended Whisky
Opravdová záhada
Medová chuť s dojezdem bílého pepře a pomeranče má i určitou štiplavost, takže ji lze označit za whisku.
Hibiki Japanese Harmony
Pomerančová jemná kráska
V této kategorii vítěze testu nevyhlašuji. Když se člověk pustí do hodnocení čehokoli, získá vždy nepřátele – a vašimi nepřáteli v životě jsou vždy ti, kterým jste odmítli dát ocenění, jež jim dle jejich mínění náleží. Mými nepřáteli budou po dnešním dnu patrně dovozci japonských whisek. Tvrdím totiž, že jsou s těmi skotskými a irskými nesrovnatelné. Hibiki má velmi jemnou, pomerančově medovou chuť. Skutečný odborník v oblasti whisek by ji měl znát, a pokud si chcete udělat radost raritou, toto je ona, je z japonských whisek ta nejkvalitnější.
Amerika
„Bourboni se ničemu nenaučili a nic nepochopili.“ Napoleon Bonaparte
Jack Daniel’s Distillery 150th Anniversary
Tohle snad už je Jack
Na olejnatou chuť nejprodávanější americké whiskey na světě nedají někteří přátelé dopustit a nepijí nic jiného. Limitovaná edice Jack Daniel’s 150th Anniversary však chutná podstatně lépe než běžný Jack. Tradiční základ kukuřice, ječmenu a žita spolu s filtrací přes javorové dřevěné uhlí dávají chuť, která není nepříjemná v puse a ani neštípe. Takže ta touha něco rozštípat, po Jackovi běžná, bude mít konečně kultivovaný ráz.
Bulleit Rye
Žitná, malosériová whisky, dobře klouže do hrdla. Chcete-li celý večer s přáteli pít a dobře se bavit, sáhněte po této lahvi. Oblíbený drink Pasty Onera. Jednu třetinu pálí, dvě třetiny hřeje, přiměřeně sladká s vůní kdoule a žlutého melounu. Na stěně sklenky drží, nejprve udělá oblouk a teprve poté začínají stékat krápníčky a alkohol padá dolů. Třetí vítěz ve své kategorii, za jedinečnost.
Evan Williams Single Barrel
Tak jako vybrané víno, i každá lahev Bourbonu Evan Williams Single Barrel obsahuje přesné datum sklizně, kdy byl dán k zrání do dubového sudu. Neštípe na jazyku, ale hřeje. Má lehce nahořklý mandlový konec. První vítěz testu ve své kategorii, za chuť.
Woodford Reserve Distiller Select
Woodford, nejmenší fungující palírna, vyrábí whisky v malých sériích od začátku až do konce. Je to jediná palírna, která používá výhradně měděné kotlíkové přístroje. Cítíme tam peckoviny, meruňkový konec, štípne na konci. Druhý vítěz testu ve své kategorii, za odvahu.
Jakub Horák