Největší a bez debaty nejděsivější žralok, jaký kdy obýval naší planetu, sice vymřel před několika miliony lety, ale pouhý pohled na jeho tělesné pozůstatky gigantické velikosti vyvolá husí kůži. K vymření zubatého obra zřejmě přispěl i jemu příbuzný žralok – velký bílý.

I když se z megalodona dochovaly pouze zuby a obratle, není ani pro laika složité poznat, že se jednalo o tvora těžko uvěřitelných rozměrů. Vědci se nejčastěji přiklání k rekonstrukci s maximální délkou 18 metrů, ale nechybí ani takové odhady blížící se k enormním 30 metrům. Svého vzdáleného příbuzného, stále žijícího velkého bílého žraloka, který měří až 7 metrů, by tak s přehledem „strčil do kapsy“.

FOTO: Největší žralok mohl dosahovat délky až 30 metrů!

Největší žralok mohl dosahovat délky až 30 metrů! - clifford-greatwhite-meg-jawsNejvětší žralok mohl dosahovat délky až 30 metrů! - megalodon-tooth-great-whiteNejvětší žralok mohl dosahovat délky až 30 metrů! - maxresdefaultNejvětší žralok mohl dosahovat délky až 30 metrů! - 800px-MegalodonNejvětší žralok mohl dosahovat délky až 30 metrů! - woman-megalodon-jaws
Další fotky
Největší žralok mohl dosahovat délky až 30 metrů! - megalodon-scale-sharks-humans

A právě o mnoho „menší“ žralok bílý podle nedávných zjištění zřejmě značným dílem přispěl k jeho vymření před 3,6 miliony lety. Drsná kompetice o potravu v dávných dobách žraločímu gigantu nepřála. Adaptabilní žralok bílý se rychle rozmnožil napříč oceány a megalodon se z nárůstu žraločí konkurence nikdy nevzpamatoval.

První rekonstrukce čelisti megalodona.

Vyhynulý obr po sobě zanechal pozůstatky ohromných zubů velikosti dlaně dospělého člověka rozsetých po celém světě. Mezi naleziště patří i naše vnitrozemská země. V období miocénu část našeho území (dnešní Moravy) totiž lehce omílaly oceánské břehy a tak se kromě obřích sumců velkých můžeme pyšnit i pradávným predátorem, o kterém někteří stále tvrdí, že přežívá nepovšimnut v oceánských hlubinách.

Jan Králík

Komentáře