V dnešním světě si nezoufají pouze lidé řadící se do kategorie single. I zvířectvo v zoologických zahradách touží po troše rozptýlení. Pro něj už pár let existuje „zvířecí Tinder“. Nejde v něm jen o zábavu, ale i o „přežití“.

Zims (Zoological Information Management System), to je seznamka pro zvířata ze zoologických zahrad, která mají v dnešním světě (stejně jako lidé) problém najít si vhodného partnera. Na rozdíl od některých z nás však jde čistě „o to jedno“ – pár chvil ke zplození zdravých potomků.

Vzácná zvířata pobíhající často celý život za mřížemi svého umělého světa mělo až donedávna ještě o jednu přirozenou radost méně. Páření. S kým ta či ona opička bude sdílet slámové lože, rozhodovali zoologové a bez ucelené databáze bylo těžké úspěšně sjednat onu „noc“. Mnohdy se také jejich výběr vhodného partnera minul účinkem a celá nákladná cesta (zvířecí partneři cestují kvůli rozmnožování klidně i přes půlku světa) nevyústila ve vytoužený konec.

„Seznamovací“ systém o nich sbírá informace, jako je třeba země původu, rodinné zázemí a co rádi jedí – ruku na srdce, informace z profilů se zkrátka tolik neliší od těch našich lidských.

Proč muži nemají pohlavní kost, ale opice ano? Vědci nalezli odpověď

Krom těchto úvodních sdělení se pak zoologové dostanou k tomu (pro ně) nejpodstatnějšímu – zdravotní historii potenciálních milenců. Je totiž důležité, aby zachovali zdravou linii a hlavně genetickou různorodost. Právě proto je tak těžké najít vhodného otce/matku vzácných potomků mnohdy ohrožených zvířat a zajistit tak jejich přežití. Druhů je v databázi už přes 22 tisíc a po světě běhá už několik úspěšně stvořených mláďat.

V Nizozemí mezitím vytvořili vlastní aplikaci – „Tinder pro orangutány“, při níž sledují emocionální reakce v obličejích svých orangutánek. Zjistili, že reagují různými výrazy (štěstí, vztek, nezájem) na různé fotografie samců. Dobrý nápad, zatím ale nenašli vhodný orangutánovzdorný tablet.

Tomáš Ospalý 

Komentáře