Z kdysi nejdůležitější základny Japonského císařství pro operace v Jižním Pacifiku za druhé světové války je dnes rozsáhlé pohřebiště nejen válečných strojů, ale i vojáků, jejichž ostatky stále leží vně železných útrob.

Věhlas hlavní základny Japonského císařského námořnictva na jednom z atolů souostroví Truk v jihozápadní části Tichého oceánu ukončila roku 1944 americká Operace Hailstone. Z pýchy Japonců se stalo největší podmořské pohřebiště lodí na světě.

FOTO: Atol Truk – největší podmořské pohřebiště válečných vraků

Atol Truk – největší podmořské pohřebiště válečných vraků - japanese-ship-sinking-at-truk-lagoonAtol Truk – největší podmořské pohřebiště válečných vraků - bomber-wreck-truk-lagoonAtol Truk – největší podmořské pohřebiště válečných vraků - 41d672f670e52f8829a4120e8bac060dAtol Truk – největší podmořské pohřebiště válečných vraků - image1Atol Truk – největší podmořské pohřebiště válečných vraků - 10_Truk_lagoon
Další fotky
Atol Truk – největší podmořské pohřebiště válečných vraků - truk-lagoon-skull (1)Atol Truk – největší podmořské pohřebiště válečných vraků - tank-wreck-and-diver-e1435012152897Atol Truk – největší podmořské pohřebiště válečných vraků - MD030051-e1433384461838Atol Truk – největší podmořské pohřebiště válečných vraků - maxresdefaultAtol Truk – největší podmořské pohřebiště válečných vraků - truk3-750×420Atol Truk – největší podmořské pohřebiště válečných vraků - downed-planes

Letecké a námořní útoky poslaly do hlubin věčného spánku při 30 náletech lehký křižník, několik torpédoborců a pomocných křižníků, plovoucí základny ponorek, dva stíhače ponorek, dopravní loď letadel, pět tankerů, třicet dva transportních lodí a zničilo více jak dvě stě padesát japonských letadel. Ztráty na straně USA byly poměrně lehké – nevrátilo se pětadvacet letounů a dvě z válečných lodí byly na nějakou dobu vyřazeny z provozu.

Spolu s těžkou válečnou technikou útok nepřežilo víc než čtyři tisíce pět set japonských vojáků, Američané přišli „pouze“ o čtyřicet mužů. Některé z kosterních pozůstatků stále odpočívají na dně oceánu nebo uvnitř válečných strojů a lodě jsou oficiálně vedeny jako japonské válečné pohřebiště.

Nejstarší nedotčený vrak lodi nalezli archeologové na dně Černého moře. Starořecké plavidlo ztroskotalo před 2400 lety

Už od 70. let minulého století se korály porostlé vraky staly oblíbeným spotem pro potápěče. Prostředí je bohaté nejen na vzrušující lidskou stopu zamrzlou v čase, ale i mořský život.

Mnoho podvodních návštěvníků místo pustoší jako třeba ziskuchtivý lovci suvenýrů – pohřebiště na atolu Truk je tak neustále v ohrožení.

Jan Králík

Komentáře