Ze všech stran slýcháme, že musíme být na internetu a firemních sítích obezřetní. Později by se nám to totiž mohlo ošklivě vymstít. Platí to jak pro jednotlivce, tak pro firmy. Své o tom ví Martin Lohnert, který řídí vývojové projekty v IT firmě Soitron a ví o hackerských útocích dost, včetně řešení, jak je účinně odrazit.

V Martinově branži je nejdůležitější obezřetnost. Přibližně každých 39 sekund probíhá někde v kyberprostoru hackerský útok, který během 18 minut pronikne k těm nejdůležitějším informacím. Odhalit takový útok bohužel trvá třeba i rok a váš business může být rázem na cestě do záhuby. V síťovém světě naštěstí existuje řešení jménem VOID.

Od stahování obrázků k výkupnému

V takovém případě je vhodnější obrátit se na odborníky a vůbec celé situaci předcházet. Bezpečnostní analytici Soitronu dokáží skrze službu Security Operations Center ochránit firemní síť a vyhnout se tak případnému poškození dat, reputace, únikem know-how a zjednodušit interní pokyny pro IT oddělení. „Celé řešení najdete pod značkou VOID, které zahrnuje aktivní monitoring kybernetické bezpečnosti a plnou fyzickou podporu v případě komplikací,“ dodává Martin. Stát se to může každému, potvrzuje Martin, který má zkušenosti se škodlivými softwary ve společnostech různých velikostí i oborů. „V jedné firmě se povedlo infikovat počítače i notebooky, aniž by o tom měli tušení. Ve chvíli, kdy se vir aktivoval, zašifroval všechny počítače a bylo požadováno výkupné,“ popisuje Martin dnes již běžnou situaci. IT oddělení reagovalo klasickým způsobem. Vir z počítačů odstranilo a zabránilo jeho šíření, znemožnilo tím ale obnovení dat.

Nebezpečí jménem smartphone
Skrytou hrozbou jsou i některé chytré telefony, které v sobě mají už z výroby umístěný nebezpečný malware. Pozor, nejedená se ale o telefony v oficiální distribuci. Dají se objednat z různých e-shopů a mají v sobě škodlivý vir, který se kontaktuje s řídícím serverem a čeká na pokyny. Pokud žádné nedostane, nic se neděje. Firmám a jednotlivcům se důrazně nedoporučuje telefony z neověřených internetových obchodů nakupovat.

Klienti dostanou jasné instrukce

V případě šíření nebezpečné infekce v rámci České republiky i jiných zemí jsou v Soitronu schopni klienta okamžitě upozornit a zajistit, aby se vir do firemní sítě vůbec nedostal. „Pokud se infekce rozšíří, následují jasné instrukce, co dělat (i co nedělat), aby byla šance zachránit zašifrovaná data,“ popisuje Martin řešení situace. Je nutné podoktnout, že pokud by takto postupovala firma zmiňovaná na začátku, nemuselo by se vůbec nic stát.

Další zastávka: Turecko

Výhoda řešení VOID je ve využití na nejrůznějších firemních aplikacích a systémech a je tak nezávislé na platformě. „Pokud máme nového zákazníka, potřebujeme jen zjistit, zda jejich systém splňuje základní standardy, aby měla aplikace služby vůbec smysl,“ popisuje Martin. Soitron působí už v sedmi zemích a zmiňované řešení chce postupně nabízet ve všech z nich. „Začínáme Slovenskem a Českem, poté zamíříme do Turecka. Lokalizace našeho řešení do jiných zemí není nějak problematická. Systémovým jazykem je angličtina a naši lokální pracovníci komunikují s klientem jeho jazykem.

Co je Soitron?
Společnost působící na evropském IT trhu již od roku 1991. Soitron nabízí svým klientům řešení a služby v oblasti IT infrastruktury, komunikačních řešení, IT bezpečnosti, IT služeb a outsourcingu, IoT řešení, robotizace a automatizace procesů, cloudových řešení, aplikací či IT poradenství. Je držitelem velkého množství partnerství, certifikací a standardů, stejně jako i řady ocenění. Více informací o společnosti Soitron najdete na www.soitron.cz

 

Komentáře