Bohatství je v dnešní době měřítkem úspěchu, o tom si nebudeme lhát. Ten, kdo má peníze, je v očích většiny na vyšší úrovni. Nicméně ne všechny peníze jsou stejné peníze. Zatímco dříve byly předpokladem pro lepší výchovu a více možností ve vzdělání, dnes jsou často skořápkou, která je prázdná. 

Fotografka Lauren Greenfield po léta fotí bohaté lidi. Při oslavách, v běžném životě i ve chvílích, kdy se peníze takříkajíc ukážou. Její snímky spojuje jeden motiv: okázalost – od party na monacké jachtě až po stavbu luxusního hotelu v Číně, který je kopií francouzského zámku. Svými snímky Lauren chtěla vyvolat diskuzi nad tím, jak vypadá bohatství a bohatí lidé v každodenním životě, bez příkras.

„Jsme postiženi syndromem vytrvalého předstírání, které se stává skutečností,“ poznamenala Lauren na jedné své výstavě. „Vypadat bohatě je téměř stejně důležité jako být bohatý.“ Fotografie Lauren Greefieldové se týkají spíše touhy po bohatství, než bohatství samotného. V polovině 90. let, na vrcholu půjčkového boomu, fotila zlatou mládež v Los Angeles.

FOTO: Peníze neznamenají styl

Peníze neznamenají styl - 9780714872124-5aPeníze neznamenají styl - Ï«ù»?ÒÿPeníze neznamenají styl - zolotaya_molodej_01Peníze neznamenají styl - St. BartsPeníze neznamenají styl - richrussiankids-photos
Další fotky
Peníze neznamenají styl - screen-shot-2016-02-23-at-9-57-27-amPeníze neznamenají styl - screen-shot-2016-02-23-at-9-57-58-amPeníze neznamenají styl - rich_kids_02Peníze neznamenají styl - photo_05Peníze neznamenají styl - photo_02Peníze neznamenají styl - screen-shot-2016-02-23-at-9-58-21-am

O podobu konzumní kultury se Greenfieldová zajímá už přes 25 let. Fotí krásné lidi, okázalé domy a luxusní předměty. Jsou to symboly amerického, a vlastně i českého nebo jakéhokoli jiného snu. Chceme značkové oblečení, iPhone a auto, i kdybychom si na to měli půjčit. Lauren však ukazuje i lehce odvrácenou stranu bohatství, například fotografiemi plastických operací a dětí na hubnoucím táboře.

„Moje dílo se na materialistickou kulturu dívá kriticky, ale nutně nekritizuje bohaté lidi,“ vysvětluje Greenfieldová. Zachycuje okamžiky, kdy se projevuje tlak společnosti na jednotlivce, kteří pak chtějí být, a vlastně musejí být, bohatí a krásní. A pokud takoví nejsme, tak to aspoň musíme předstírat. Vytrvale. Ať to stojí co to stojí.

Šanghajský dvoupokojový byt celý vybavený nábytkem od Versace. Pořídit si v Šanghaji velký prostor mohou opravdu jen nejbohatší, ale nábytek Versace není zas takový extrém. 2004.

Šanghajský dvoupokojový byt celý vybavený nábytkem od Versace. Pořídit si v Šanghaji velký prostor mohou opravdu jen nejbohatší, ale nábytek Versace není zas takový extrém. 2004.

Lauren Greenfield je světově uznávaná fotografka a dokumentaristka, obdržela Emmy za svůj film The Queen of Versailles – Jackie Siegel, aktérka jejího filmu, byla manželka miliardářského podnikatele a začala budovat kopii Versailles avšak s americkým twistem. Alespoň dokud nepřišla ekonomická krize. Taková americká Nora Mojsejová.

Václav Mensa

Zajímá vás, jak bydlí Bill Gates? Na šílené vychytávky v jeho domě se podívejte zde.

Komentáře