Při takové procházce v lese plném blahovičníků duhových se neznalému návštěvníkovi rozhodně protočí panenky. Eukalyptus s mnohobarevnou kůrou ze střízlivého výletu vykouzlí díky své neuvěřitelnosti téměř halucinogenní toulky.
Eucalyptus deglupta (česky blahovičník duhový nebo oloupaný), jeden z podařených divů naší matky přírody, najdete přirozeně rostoucí v Indonésii, Filipínách a Papui-Nové Guinei. Tenhle neobvyklý eukalyptus se totiž vymyká nejen svojí barevností, ale právě lokací – jako jeden z mála ze svého rodu neroste v Austrálii a dokáže přežít i na severní polokouli.
Kmen tohoto až 75 metrů vysokého stromu připomíná paletu expresionistického malíře díky své postupně se odlupující kůře. Kůra se odlupuje po částech ve vertikálních pruzích – nejprve odkryje světle zelenou barvu lýka, které postupem času změní barvu a vytvoří tak dech beroucí malířský efekt.
Z barevného eukalyptu duhový olejíček ale nezískáte, paradoxně se nejvíce využívá na výrobu dřevoviny, ze které se později stane bílý papír. Krom toho bývá oblíbenou dřevinou pro boj s odlesňováním, tento eukalyptus je totiž mnohými vědci považován za nejrychleji rostoucí strom vůbec.
Na našich zahradách by bohužel mrazivé sezóny nepřežil. Pokud se tedy budete chtít projít listnatým lesem bez depresivní zimní šedi, ale naopak skrz barevný ráj, vyrazte nejlépe na druhý největší filipínský ostrov Mindanao.
Tomáš Ospalý