Porody v rakvi, v dnešním moderním světě už prakticky nevídané, byly v minulosti ne tak docela neobvyklým jevem. Nejvíce těchto incidentů, kdy matka porodí po smrti, je pak zmapovaných mezi 16. a 18. stoletím našeho letopočtu.
K jednomu z takových zaznamenaných případů došlo v roce 1551, kdy byla španělská inkvizice v plném proudu. Židé, muslimové a řada dalších náboženských skupin byli kvůli vyznání štváni španělskou korunou, mnozí z nich skončili zajati, mučeni a často usmrceni velice násilnými způsoby. Právě jedna z obětí takového masakru byla oběšena pod horkým španělským sluncem, aby po necelých 4 hodinách posmrtně porodila žijící dvojčata.
O sto let později je zaznamenán případ, kdy byla pochována těhotná žena jménem Emma Toplaceová. Její manžel Thomas byl v době úmrtí pryč. O několik hodin později se ale o nešťastné události dozvěděl a šel navštívit hrob své zesnulé ženy. Na místě pak údajně zaslechl dětský pláč a okamžitě nařídil, aby byla rakev s nebožkou vytažena ven. Po otevření rakve se ukázalo, že Emma po smrti porodila malého chlapce. Ten nejevil žádné zdravotní problémy a byl pojmenován Fils de la Terra, což znamená „Syn Země“. Zpráva o Emmině úmrtí se dochovala po staletí a všechny tyto skutečnosti potvrzuje.
A právě toto jsou takzvané „porody v rakvi“. Ačkoliv to zní jako něco, co byste pravděpodobně hledali spíše v některé z temných povídek Edgara Allana Poea, jedná se o skutečný lékařský termín, pocházející z výrazu postmortem fetal expulsion. Porod v rakvi se nejčastěji vyskytuje několik hodin po smrti těhotné ženy. Plyny v trávicím traktu nastřádané z procesu rozkládání těla vytlačí plod ven, ačkoliv matka není dávno mezi živými.
Skutečný porod v rakvi je opravdu ojedinělým jevem, proto se s ním v dnešním moderním světě setkáte jen málokdy, spíše však nikdy. Vyspělé technologie v medicíně takovýmto situacím dokážou předcházet a zmenšují tak riziko toho, že vůbec nastanou. To ale neznamená, že v současnosti neexistují takové výjimečné případy.
Není tomu dlouho, co byla ve svém bytě nalezena mrtvá třicetiletá žena, potom co se předávkovala heroinem, na kterém byla těžce závislá. V době objevení bylo její tělo v pokročilém stádiu rozkladu, lékaři však dokázali identifikovat plod částečně trčící ven z matčiny dělohy. Bohužel, jak je tomu ve většině podobných případů, život novorozence nebylo možné zachránit. Přesto, i když jsou porody v rakvi morbidní a pro řadu lidi jen těžce představitelné, svým způsobem výstižně znázorňují, jak tenká je vlastně hranice mezi životem a smrtí.
Michal Švehla