Největší párty roku je za dveřmi. Jenže co když po svátcích plných jídla, pití a náročných návštěv už nemáte na nějaké silvestrovské veselí ani špetku síly? Kde ji honem rychle vzít? I kdybyste měli na zmátoření jeden jediný den, pár jednoduchých triků se vám postará o dokonalou večírkovou formu.

Sklenička šampaňského, pivo, panák grappy, víno, další panák a pak jen pusto, prázdno. Když se vzbudíte, slunce vysoko, hlava bolí a jediné předsevzetí, které vás napadá, je, že už nikdy, nikdy, nikdy nebudete pít. Problém není v tom, že byste neměli, jen možná nevíte, jak na to.

Místo kávy zelený čaj

Hned ráno vyměňte pražená zrnka za sušené lístky čajovníku. Káva sice dodává energii rychle, stejně rychle však její hladina zase klesá. Účinky čaje jsou nenápadnější, ale vyrovnané a dlouhodobé.

Po obědě do postele

Že není možné vyspat se do zásoby? Nesmysl. Na noční dobrodružství vás nic nepřipraví lépe než dvouhodinová poobědová siesta. Pokud se z odpoledního spánku probouzíte mrzutí, pomoc je jednoduchá. Osvěžující sprcha funguje stejně dobře jako relaxační vana – vyjdete z ní jako znovuzrození. Pro nabuzení smyslů si koupel vylepšete citrusovou vůní ve formě koupelové soli, pěny nebo sprchového gelu. Jako vzpruha může fungovat i oblíbená hudba. Ať už si ji pustíte do sluchátek nebo do obřích reproduktorů, energická hudba vás postaví na nohy jedna dvě. Klidně se poddejte nutkání trochu si zatancovat nebo zacvičit, aby se vám pořádně rozproudila krev.

Voda je kamarád

Je to trochu klišé, ale voda je kamarád před, během i po pití alkoholu. Alkohol, stejně jako kofein, odvádí z těla vodu. Pokud dehydratovaný organismus zalijete alkoholem, okamžitě se jím nasákne jako houba. Stejně jako každý šálek kávy je ideální kompenzovat minimálně stejným množství vody, tak to stejné platí i u alkoholu.

Žádné cigarety

Nikotin uvolňuje protein jménem cytokin, který (velice zjednodušeně) otupuje mozek a snižuje nám tak soudnost, kolik toho zvládneme vypít. To platí jak pro kuřáky, tak pro pasivní kuřáky. Až příště půjdete pít, všímejte si, jak s množstvím vypitého alkoholu exponenciálně roste i míra vykouřených cigaret. Často pak nastane moment, kdy pořád pijete, kouříte a najednou se to prudce zlomí, a vy nejste schopni polknout lok vína.

Tráva

Marihuana patří k nejčastějším měkkým drogám, na které s největší pravděpodobností narazíte na většině akcí. Alkohol působí na centrální nervový systém jako sedativum, zatímco marihuana obsahuje THC, které působí na kanabiodní receptory v mozku. Tedy alkohol zhoršuje motorické schopnosti člověka, ale marihuana ovlivňuje psychiku. A to od paranoie přes přeludy po naprosto zkreslené vnímání místa a času. Navíc na marihuanu každý člověk reaguje zcela rozdílně. Věta: „Bude prdel,“ je relativní.

Čím tmavší, tím horší

Příčinou kocoviny jsou v řadě případů kongenery. Jsou to druhotné produkty kvašení, které dávají alkoholickým nápojům jejich typickou chuť, ale především barvu. Lze tedy říci, že čím tmavší alkohol pijete, tím těžší kocovina vás čeká. Jeden panák je v pohodě. Sud je trochu problém. Bohužel se to netýká jen studentských patoků smíchaný v kuchyňce na kolejích, ale i kvalitních tmavých likérů, bourbonu, brandy, whisky a některých druhů tequily. Dost zákeřné jsou i tzv. lepidla. Všechny ty úžasně barevné, ochucené druhy alkoholu, které se velice dobře pijí, ale následky jsou fatální.

Dopujte

Polopaticky – alkohol ve vašem těle odbourává potřebný vitamín B, jehož nedostatek celkově ničí organismus i tělní schránku. Proto pokud možno, tak ho doplňte ještě během pití alkoholu. Buď můžete zkusit něco z lékárny. Pak chtějte B Complex, B6 nebo B12. Nebo můžete zkusit přírodní zdroje jako celožitný chléb, citrony, rajčata, mrkev, kokos, čerstvé okurky, hrozny, švestky, zelené saláty, špenát, banány, pomeranče, mléko nebo máslo. V tom případě se ale jedná o dlouhodobé užívání. Když se propijete až do rána a pak si dáte krajíček celožitného chleba s okurkou v domnění, že tím to nezachráníte, tak jste na omylu.

Bublinky

Nejošidnější jsou perlivé věci. Bublinky neskutečně rychle pronikají do organismu a do krve. A je jedno, jestli pijete šampaňské, vodku s redbullem nebo whisky se sodou. Smrťákem jsou právě energy drinky ve spojení s tvrdým alkoholem. Ano, víme, že je to jeden z nejoblíbenějších drinků. Energy drinky organismus nakopnou, tvrdý alkohol utlumí a srdce neví, co má dělat. Proto se perlivé věci nedoporučují pít během celého večera. Kocovina z bublinek často bývá tou nejhorších. Slovy Vladimira 518 „z mozku to dělá mletej prejt“.

Anti Ethanol

Určitě jste se s těmi žlutými tobolkami už setkali. Berou se před pitím alkoholu a jejich smyslem je tlumit jeho následky. Spoustu lidí to chápe tak, že si vezmou Anti Ethanol a můžou pít, co hrdlo ráčí. Pánové, rozhodně ne. Pravdou je, že tenhle medikament není úplně spásný. On by měl spíš tlumit důsledky pití na orgány, než mírnit stav těla následující den. Z naší zkušenosti bychom to popsali tak, že druhý den máte klasickou kocovinu včetně ztráty rovnováhy, dehydratace, ale bez žaludečních obtíží.

Jirka Hofbauer

Jak se obléct na silvestrovský večírek? Vybrali jsme outifity, ve kterých nešlápnete vedle

Komentáře