Zajímá vás, kdo vyhrál? Tenhle článek je spíš o tom, kdo se neurazil. Gervais při své derniéře nastavil Hollywoodu nekompromisní zrcadlo.
Už před pár týdny, když se objevila zpráva o tom, že Ricky Gervais bude Glóby znovu, popáté a definitivně naposledy moderovat, britský komik předstoupil před kamery s pivem v ruce a naznačil, že tentokrát bude pálit mosty. A stejně vybaven přišel i na úvodní monolog, při němž moderátor vždy tropí legraci, mírně šťouchá do Hollywoodu a tzv. nakopne celý večer. V Rickyho případě však o jemné šťouchání rozhodně nešlo.
Předem všechny upozornil, že brzy zemřou, a tak nemají brát jeho vtipy smrtelně vážně. Navíc nebude žádné pokračování, takže je mu prý jedno, jaké bude mít jeho moderování recenze. Na rozjezd pokropil urážkami pár herců a samozřejmě Asociaci zahraničních novinářů, která Zlaté glóby pořádá, ale to byl skutečně jenom rozjezd. Jako další se do hledáčku dostaly streamovací platformy.
„Amazon, Disney, Apple. Kdyby ISIS zítra startovala vlastní platformu, určitě byste se svých agentů okamžitě ptali, jestli už vás zkoušeli oslovit,“ přičemž jedním dechem si Gervais zpropagoval svůj vlastní seriál na Netflixu, takže si rovnou to máslo na hlavě sám rozetřel, aby uhnul případným kritikům. Jeho proslov ale ještě nekončil.
„Jste pokrytci. Většina z vás zameškala ve škole víc hodin než Greta Thunbergová, takže až náhodou vyhrajete dneska cenu, nesnažte se místo proslovu kázat politiku. Nejste v pozici, abyste kohokoliv poučovali. Prostě poděkujte svému agentovi a svým bohům, ukloňte se a běžte do prdele, ať tahle show může pokračovat.“
Reakcí na tuhle pasáž bylo konsternované publikum v sále, ale v nejrůznějších reakcích lidé naopak Rickymu bouřlivě tleskají, že to Hollywoodu nandal a konečně mu do očí řekl, co si o něm většina Ameriky myslí. Je to vděčný terč, protože většina veřejnosti si myslí, že herci jsou co se týče politiky přílišní rozumbradové (nejen v USA), ale Rickyho přednes byl do puntíku přesný a nelze ho nepochválit… když už tedy pálení mostů, tak se vším všudy.
Dalším terčem byl Martin Scorsese, který prý mluví o marvelovkách jako o lunaparkových atrakcích, ale sám je tak mrňavý, že ho na většinu takových atrakcí nepustí. Možná proto je tak naštvaný. Podobných tref do černého bylo tentokrát od Rickyho hodně, ale ke konci svůj tlak stupňoval, jednou z dalších hojně citovaných hlášek bylo:
„Bird Box loni slavil velký úspěch. To byl film, ve kterém herci úspěšně hráli slepé. Asi jako vy všichni, kdo jste se kamarádili s Harveym Weinsteinem.” Šlo o dloubanec právě ve chvíli, kdy startuje monstproces s vlivným hollywoodským producentem a jedním z hlavních terčů kampaně #MeToo. Na bučení v sále Ricky odpověděl. „Na mě se nezlobte, to nebyl můj kamarád, ale váš. Jenom váš.“
Jaká byla sledovanost? To se teprve uvidí, ale vzhledem k tomu, kolik Američanů každoročně dává sbohem kabelovkám a předplácí si Netflix a spol., nelze čekat žádné zázraky. V jednom se ale Ricky spletl. Na začátku předpověděl, že všechny sošky pobere Netflix, který měl nejvíc nominací. Nakonec se ale radují koně klasických studií – 1917 Sama Mendese bral cenu za nejlepší film a režiséra, Tarantinovo Tenkrát v Hollywoodu získalo sošku za nej film v kategorii muzikál/komedie (ať už si o sporném zařazení myslíme cokoliv) a v hereckých kategoriích zářil Joaquin Phoenix (Joker), Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu), Renée Zellwegerová (Judy) nebo Awkwafina (The Farewell). Dokonce ani v televizních kategoriích Netflix moc nezářil, hlavní herecké i seriálové ceny mu vzalo HBO nebo Amazon.
Na Zlaté glóby se samozřejmě zapomene za dva týdny, až budou vyhlášeny oscarové nominace. Pak teprve půjde do tuhého. Od Oscarů ale podobnou moderátorskou jobovku očekávat nelze, protože pořadatelé zřejmě zopakují loňský model a pojedou bez moderátora. Kdyby si totiž nějakého vybrali, tak jako loni Kevina Harta, ještě před začátkem přenosu by na něj někdo určitě vyštrachal nějaký ten nekorektní humor z roku raz dva. V tomhle měl Ricky Gervais výhodu – nikdy nekorektní humor dělat nepřestal, a tak nikoho ani nenapadlo se za to do něj navážet.
Václav Rybář