Říká se, že nejen prací živ je člověk. Pravdou zůstává, že v dnešním světě je práce pro mnohé muže a ženy hlavní náplní života a mnohdy i jeho smyslem. Můžeme pracovat kdekoliv a být čímkoliv. Současně už neexistují ryze mužské a ženské obory. Neplatí ani fakt, že musíme dělat to, co jsme vystudovali. Můžeme si budovat vlastní kariéru a plnit sny. O to horší jsou momenty neúspěchu, případně kariérního propadu.

Pojem burnout (česky vyhoření) poprvé zmínil Herbert Freudenberger ve stati publikované v časopise „Journal of Social Issues“ v roce 1974. Syndrom vyhoření je častější u žen a mladších osob. Nejvyšší výskyt syndromu vyhoření je v profesích s velkou odpovědností. Nejohroženější jsou vrcholoví manažeři, lékaři, zdravotníci, učitelé, policisté a soudci.

Odborníci Psychiatrické kliniky lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze koncem roku 2018 zveřejnili statistické údaje upozorňující na skutečnost, že syndromem vyhoření trpí každý pátý Čech.

V České republice je výskyt syndromu vyhoření poměrně výrazně vázán na kraj. Nejvyšší výskyt syndromu vyhoření je v Moravskoslezském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. V Praze je vyhořelých osob méně, ale vyhoření je tu vyšší intenzity. Nejméně častý a nejméně intenzivní je syndrom vyhoření na Vysočině.

Nadefinovali jsme pět vět, které značí, že jste na krok od profesního vyhoření. Protože jen vy jste strůjcem svého štěstí.

Jsem tak unavený.

Usínáte s myšlenkou na excelové tabulky, v noci vás budí termíny splatnosti faktur a od 4 hodin nespíte kvůli středeční poradě? Pak je něco špatně. Možná všechno. Je rozdíl pracovat nejlépe, co to jde, žít svou prací a stát se svou prací. Naučte se vypnout. Najděte si volný čas a cíleně stáčejte myšlenky k nepracovním věcem.

Necítím podporu.

Nejhorší je zrada z vlastních řad. Pokud ve vás a vaši práci nadřízený nebo tým nevěří, najděte si místo, kde vás docení takového, jaký jste. Bez kompromisů. Současně hledejte místo, které bude rozvíjet váš talent a předpoklady. Ne popírat vaši osobnost.

Začínám to nenávidět.

Pokud vás i jen na pouhý moment tahle věta napadne, je čas něco změnit. Začněte tím, že si uvědomíte, proč tenhle stav nastal. Co děláte dobře, ale především, co děláte špatně. Ano, práce je zdrojem peněz a platí vám nájem. Současně by vás měla naplňovat.

Být perfektní mi nestačí.

Perfektní chtěla být i Natalie Portmanová v Černé labuti. Děláte svou práci nejlépe, jak umíte, a stále to není dost? Zamyslete se nad tím, kdo vám nastavuje laťku. Váš šéf nebo přímo vy sám? Nestal se z vás pedantský, přehnaně sebekritický workoholik se sklony k perfekcionismu?

Osobní život? Co tím myslíte?

Ve chvíli, kdy si nevzpomínáte na poslední návštěvu kina, nepracovní snídani nebo dovolenou delší jak tři dny, zamyslete se nad smyslem a směrem vašeho života. I freelancer by měl mít pracovní dobu. Nejde jen o vyhoření na pozici. Ohrožujete tím celou svou kariéru v oboru a hlavně sebe. Kdy je ten správný čas? Teď!

Jiří Hofbauer

Trápí vás stres, úzkosti nebo syndrom vyhoření? Přinášíme 10 tipů, jak s tím úspěšně bojovat

Komentáře