V roce 2016 je perfektně ušitý oblek vhodně doladěný stylovými doplňky pořád ještě vnímán jako vrchol pánského odívání. Když stojíte před rozhodnutím, o jaký oblek obohatíte svůj šatník, s výběrem vám může pomoci i znalost historie. Přinášíme vám několik charakteristických rysů, které provázely vývoj obleků od 19. století až po současnost – od vysokých pasů až po ramenní vycpávky, se vším, co bylo mezi tím.
1800: Smrt frakům a napudrovaným parukám
Na začátku 19. století byl pánský styl odívání v Anglii kostýmovou přehlídkou děsu a hrůzy: gentlemani na podpatcích nosili fraky, hedvábné punčochy, kalhoty s knoflíky u kolen a co bylo nejhorší: pudrované paruky. Ale pak se najednou objevil Beau Brummell, který v podstatě vynalezl oblek, jak ho známe teď.
1900: Nové století, nová krejčovina
Podle kostýmní výtvarnice stylového seriálu Knick: Doktoři bez hranic se obleky kolem roku 1900 pro většinu mužů vyznačovaly „tmavými barvami a tkaninami, pevnými látkami a těžkými pleteninami“. Obyvatelé módních metropolí, jako jsou Paříž nebo Londýn, měli možná větší šmrnc než ti ve Státech, ale střih byl víceméně stejný na obou stranách Atlantiku. Vysoko umístěné zapínání (často na dnes již nevídaných sakách na čtyři knoflíky), úzké klopy, nepřiměřeně vysoké průramky a vysoké košilové límce byly klasickými prvky dobové módy. Převládaly trojdílné obleky, často doplněné vestou s dvouřadovým zapínáním, která se nosila pod jednořadým sakem (což by dnes vypadalo přinejmenším podivně).
1920: Rychlý prachy
Bouřlivá 20. léta se nesla ve znamení okázalého předvádění bohatství, což znamenalo nástup propracovaných, velmi zdobených nových obleků. Doplňky jako například kravatové spony a špendlíky se draly do popředí, a barevné košile, kravaty a dokonce i obleky samotné doprovázely rozdováděnou dobovou jazzovou scénu. Kalhoty měly vysoký pas a byly trochu volnější, saka se na rozdíl od krejčovského provedení z přelomu století, ze všeho nejvíc připomínajícího brnění, trochu uvolnila – hlavně mezi pracující třídou.
1930: Velcí drsňáci bez peněz
Kvůli velké hospodářské krizi se země ocitla na mizině – a móda se odsunula na druhou kolej. Nosily se hlavně široké dvouřadé obleky v ponurých barvách, doplněné kalhotami se širokými nohavicemi.