Rok před koncem druhé světové války vydal předchůdce dnešní CIA tajný pamflet pro obyvatele zemí nepřátelských území, kteří nesympatizovali s nacistickými vůdci nebo okupanty svého státu. Rady v něm obsažené by se snadno daly zužitkovat i dnes.
OSS (Úřad pro strategické služby) vydal v roce 1944 sabotážní brožuru s instrukcemi pro „obyčejné“ civilisty, kteří toužili pomoci spojeneckým silám v boji proti Ose Berlín-Řím-Tokio. Tipy cílily na zaměstnance továren, úřadů nebo dopravních podniků.
Jednalo se vlastně o návod, jak se stát nejhorším zaměstnancem (nejenom) měsíce. Několikastránkový materiál byl distribuován pomocí pamfletů a tajného rádiového vysílání. Zdá se, že dnes ony sabotážní schopnosti podědilo bez podrobného a pilného studia mnoho z dnešních zaměstnanců. Posuďte sami.
Tak třeba rady pro manažery a nadřízené:
- Při zadávání pracovních úkolů vždy vypíchněte jako první ty nejméně podstatné. Dohlédněte na to, aby důležitou práci dostali ti neschopní zaměstnanci.
- Abyste snížili celkovou morálku a s ní i produkci, buďte přátelští k neefektivním zaměstnancům a povyšujte je na nezasloužené lepší pozice.
- Jakmile je nutno dokončit důležitou práci, uspořádejte konferenci.
- Hrajte hloupého.
- Dělejte „projevy“. Mluvte tak často a dlouze, jak jen to jde. Svá „zjištění“ ilustrujte na dlouhých anekdotách a osobních příhodách.
- (…)Dohlédněte na to, aby každou (byrokratickou) věc museli potvrdit tři lidé místo dostačujícího jednoho.
- Buďte tak nesnesitelný a hádavý, jak jen to dokážete, bez toho abyste se dostali do problému.
- I když rozumíte cizí řeči, předstírejte, že nerozumíte cizí řeči.
- Správně zpracovaným výrobkům vytkněte nejmenší chybičky a pošlete je zpátky na předělání.
Rady pro zaměstnance:
- Pracujte pomalu.
- Neodvádějte dobře svou práci, ze špatného výsledku pak viňte špatné nářadí, mašinérii nebo zařízení. Neustále si stěžujte, že vám tyto věci brání v dobře odvedené práci.
- Nikdy nepomáhejte ani neraďte nově příchozím nebo méně zručným kolegům.
Dokument s titulem „Simple Sabotage Field Manual“ byl odtajněn v roce 2008 a dnes je zpřístupněn na oficiálních stránkách CIA, která se stala nástupkyní vojenské zpravodajské služby OSS.
Jan Králík