Křehké figurky, jimž se dalo otevřít torzo a vyjmout některé z tělesných orgánů (v případě ženské manekýnky i plod) rozhodně nepatřily do dětských rukou. Podívejte se z blízka na překrásné detaily těchto prazvláštních starých předmětů.

Drobné sošky s nevyjasněným původem, nejčastěji vyrobené ze sloní nebo mamutí kosti, nejspíš pocházejí z Německa 17. a 18. století. Jedná se o nahé lidské, nejčastěji ženské, ležící a detailně propracované postavy někdy i s pohyblivými končetinami. Některým z nich dokonce autor pro nekonečné pohodlí vyrobil pod hlavu i malý polštářek.

FOTO: Podívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi

Podívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - Ivory_anatomical_figure_of_a_pregnant_woman_Wellcome_L0037291Podívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - htrent0040_3Podívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - maxresdefaultPodívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - ManikinsPodívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - 5898-a
Další fotky
Podívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - c157f505248fa097055721d884a9dfe1Podívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - imagePodívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - Ivory-Manikin-OpenPodívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - Ivory_anatomical_model_of_a_pregnant_female_Wellcome_L0035644Podívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - ia2Podívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - AnatomicalPodívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - 311100c7cd2be157882a622edc18398cPodívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - 7553-b-558×1024Podívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - 44ece6f0e4feff51c5766581049a76fePodívejte se na slonovinové panenky s odkrytými vnitřnostmi - 3Manikin

Něžným soškám obvykle dlouhým něco přes 15 centimetrů lze nadzvednout horní část torza. Při této „operaci“ se vám naskytne pohled na odnímatelné orgány jako je srdce, plíce a v ženské verzi i na lidský plod, spojený s matkou imitací pupeční šňůry z vlákna.

Figuríny tak nejspíš sloužily pro lékařské studium anatomie nebo jako jakási studijní pomůcka k poznávání těhotenství a porodu. Lékařské figuríny se však neobjevily na pracovním stole jen tak někoho, takový nákladný doplněk si mohli dovolit jen ti nejzámožnější z lékařů.

Williama Duella v šestnácti pověsili za vraždu mladé dívky. Oživl ale na pitevním stole

Na celém světě existuje 180 známých kusů této medicínské rarity, jež nejspíš vyšla z módy v 18. století s nástupem nových učebních pomůcek, jako byly voskové figuríny životní velikosti nebo použití skutečných lidských ostatků. Slonovinové panenky si ale rychle našly novou funkci – staly se žádaným předmětem mnoha kuriózních sbírek.

Jan Králík

Komentáře