Calvin Graham se během druhé světové války stal nejen nejmladším bojujícím vojákem amerického námořnictva, účastnících se velkých námořních bitev, ale i nejmladším dekorovaným medailí za hrdinství.

Narodil se roku 1930. Budoucímu vojáku Calvinu Leonu Grahamovi bylo tedy pouhých devět let, když v Evropě začala běsnit druhá světová válka. Malý Calvin však zažíval boje i doma. Po smrti otce se jeho matka znovu provdala, bohužel však za násilnického muže, který tyranizoval Calvina i jeho šest sourozenců.

V jedenácti letech se tak raději s bratrem odstěhovali z domu. Calvin pracoval jako „paperboy“ roznášející noviny tehdy plných děsivých válečných zpráv. Dalšího roku 1942 oznámil své matce, že hodlá odjet nějaký čas k příbuzným, místo toho však zamířil do vojenské náborové kanceláře.

FOTO: Calvin L. Graham – nejmladší americký mariňák druhé světové války

Calvin L. Graham – nejmladší americký mariňák druhé světové války - 9-Calvin-Leon-GrahamCalvin L. Graham – nejmladší americký mariňák druhé světové války - 717fb61e292370566a986daae279a6edCalvin L. Graham – nejmladší americký mariňák druhé světové války - 1024px-USS_South_Dakota_(BB-57)_anchored_in_Hvalfjörður,_Iceland,_on_24_June_1943_(NH_97265)Calvin L. Graham – nejmladší americký mariňák druhé světové války - 1024px-USS_South_Dakota_(BB-57)_at_Scapa_Flow,_1943Calvin L. Graham – nejmladší americký mariňák druhé světové války - USS_South_Dakota_(BB-57)_underway_at_high_speed_during_the_Battle_of_the_Santa_Cruz_Islands_on_26_October_1942
Další fotky
Calvin L. Graham – nejmladší americký mariňák druhé světové války - Japanese_Nakajima_B5N2_flies_near_USS_South_Dakota_(BB-57)_during_the_Battle_of_the_Santa_Cruz_Islands_on_26_October_1942_(80-G-30054)Calvin L. Graham – nejmladší americký mariňák druhé světové války - 1024px-USS_South_Dakota_(BB-57)_and_two_destroyers_alongside_of_USS_Prometheus_(AR-3),_in_November_1942_(80-G-36088)

Dvanáctiletý Calvin Graham, který samozřejmě lhal o svém věku a celý „herecký“ výstup si pečlivě připravil, se tak stal nejmladším vojákem sloužícím v druhé světové válce.

Po šestitýdenním základním výcviku byl poslán do Pearl Harboru, kde ho přidělili na bitevní loď USS South Dakota. Calvinovou prací bylo nabíjení protileteckých zbraní. Po měsíci na palubě se zúčastnil své první bitvy u ostrovů Santa Cruz a později u Guadalcanalu.

Během bojů byl poraněn šrapnelem, ale ani to ho neodradilo od výkonu služby a záchrany několika zraněných vojáků, které odtáhl do bezpečí. Za tyto činy byl vyznamenán Purpurovým srdcem a Bronzovou hvězdou.

USS South Dakota se pro těžké poškození vrátila k americkým břehům. Na pevnině Graham bez povolení odešel, aby se zúčastnil pohřbu své babičky. Zpátky doma se vše dozvěděla matka a nahlásila pravý věk svého syna. Rodinu však čekal šok – americká armáda poslala Grahama, kterého nyní považovala za dezertéra, na tři měsíce do vězení. Až po výhružkách jedné z Grahamových sester, že informace o bizarní události nechá zveřejnit v novinách, byl Calvin z vězení i armády propuštěn.

Poslední záznam Hitlera zachycuje dekorování dětských vojáků Železným křížem. Pět dní poté spáchal sebevraždu

Všechna ocenění mu byla odebrána a propuštění z námořnictva bylo označeno jako nečestné. Až roku 1976 Grahamovi na jeho vlastní žádost vyznamenání navrátil čerstvě zvolený prezident Jimmy Carter – kromě Purpurového srdce, které mu bylo znovu uznáno až roku 1994, dvě léta po jeho smrti.

Jan Králík

Komentáře