O celých dvacet let předtím než na vrcholek nejvyšší hory světa Mount Everestu vstoupili roku 1953 Edmund Hillary a Tenzing Norgay, přelétl nad jeho špičkou Douglas Douglas-Hamilton. Jeho sen se splnil díky finanční pomoci jedné anglické lady.

V dubnu roku 1933 vzlétly dva křehké dvojplošníky vstříc výhledu, který před nimi ještě nikdo jakživ nespatřil. V čele expedice sponzorované lady Lucy Houstonovou, britskou filantropkou, politickou aktivistkou a sufražetkou, stanul ambiciózní vévoda a velitel perutě RAF Douglas Douglas-Hamilton.

FOTO: Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem

Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (2)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (3)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (4)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (1)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (10)
Další fotky
Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (13)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (11)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (16)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (17)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (18)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (19)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (15)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (14)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (12)Roku 1933 se udál první přelet nad gigantickým Everestem - flying-over-everest (8)

Dobrodružná a velmi nebezpečná expedice otestovala nejen schopnosti a výdrž křehkých leteckých strojů, ale i lidských těl v extrémních podmínkách. Posádka sestavená z  plukovníka Stewarta Blackera a Douglase-Hamiltona pilotovala dvouplošník Westland PV-3, druhá s poručíkem Davidem McIntyrem a fotografem S. R. Bonnetta usedla do Westlandu PV-6.

Bez luxusu tlakových kabin, byli účastníci v ohromné výšce odkázáni na kyslíkové bomby. Bonneta během letu přepadly nesnesitelné bolesti břicha, na hranici mdloby zjistil, že má v hadici s přívodem kyslíku velkou díru – tu se mu podařilo obvázat kapesníkem a Bonnet tak dál pokračoval v práci.

Před vzletem.

Z dechberoucí expedice, která nakonec úspěšně přeletěla Everest ve výšce pouhých 30 metrů nad jeho vrcholem, vznikly okouzlující snímky. Posádka v těžkých větrných podmínkách dokázala se svými dvouplošníky nad nejvyšší horou světa kroužit celých 15 minut.

Unikátní snímky z nacistické expedice do Tibetu. Vědci v ní pátrali po „původních Árijcích“

Douglas-Hamilton, známý také jako Lord Clydesdale, díky své zdařilé výpravě obdržel roku 1935 medaili za zásluhy. Fotografický materiál S. R. Bonneta pak byl použit v dokumentárním snímku Wings Over Everest z roku 1934, jež později získal Oscara.

Jan Králík

Komentáře