Určitě jste se s tím setkali a ani o tom nevíte. Dlouhé, tvídové kabáty, okopané boty z tvrdé, poctivé kůže nebo vlněná saka. Heritage je druh oblékání, a v podstatě i lifestyle, který ale neznamená vybírat sekáče. Respektive dnes už ne.
Co přesně bychom mohli zařadit do skupiny Heritage? Představte si svého dědečka ve tvídovém kabátu. Prince Charlese. Všechno, co je nádherně oldschoolově britské. Jako kdyby použité, ale viditelně pořád ve formě. Nezpochybnitelná kvalita odolná útoku bomby. Žádná loga a žádný lesk. Je to dědictví po předcích, ne poslední kolekce Gucci.
Heritage někdo často srovnává s Vintage, ale je zde markantní rozdíl. Vintage je něco, co pochází přímo z dané éry. Heritage ale takové být nemusí a může tak pouze vypadat.
I co se formálního oblékání, vlněný oblek s kostkovaným vzorem nebo v jednom odstínu šedé a s širokými klopami bude svým způsobem zapadat, ale zvládnutí tohoto umu vyžaduje více. Zejména vypadat jako Mads Mikkelsen v Hannibalovi. Nosit Heritage kousky neformálně nebo je zakomponovat do celého šatníku je mnohem zábavnější.
Heritage materiály
Už to slovo jasně předznamenává, že co do materiálu, pravděpodobně nebudete pátrat po umělých látkách, PVC a tak podobně. Chcete nosit to, co nejenže vypadá, že přežilo generace, ale že je skutečně přežije. Kůže, tvíd, vlna, v některých případech i manšestr nebo hedvábí. Jinými slovy jakmile to stvořila příroda, je to v pořádku. Sice na jeden nákup vydáte peněz víc, ale roky nošení vám to vrátí. Plus – další výhoda přírodních materiálů je v tom, že s věkem zrají jak víno.
Kůže
Při gentlemanské revoluci před několika lety se začaly nosit britské brašny ve velkém. Módní domy reagovaly déle. V roce 2013 Burberry uvedlo linii pánských brašek Heritage. Jsou z tak hrubé a tlusté kůže, že srdce jen zaplesá. Už na první pohled by mělo být jasné, že se jedná o klasický a „real deal“ kousek.
Pokud nosíte hlavně obleky a oxfordky do práce, raději jděte do klasičtější černé aktovky. Hnědá je ale vítěz pro jakýkoliv casual outfit. Jak zmíněno výše, Heritage kousek bude zrát a s každým dalším ošoupáním nebo škrábancem získá něco navíc. To moderní aktovku ze saffiano kůže může škrábanec poslat do pekel.
Heritage denim
Ach ty krásné Levisky z tak pevného denimu, který byl jak šmirglpapír a mohli jste je postavit do rohu. Až s pořádným nošením se trochu povolily, ale vydržely celý život. Když se rozhodnete investovat do heritage kalhot, první co budete hledat je klasický odstín tmavé – žádné moderní plísňáky.
Druhá podstatná záležitost je tloušťka látky. Pravý echt denim nebude tenký a hladký.Bude drhnout, když džíny promnete.
Tvíd
Tvíd má mnoho podob. Dlouhý a už na pohled těžký kabát buď může vypadat dědečkovsky, pokud k němu obléknete tvídový oblek a bekovku, nebo, a to je zajímavější, zajímavě a moderně – když k němu vezmete džíny a perfektní košili. Nejlépe bude vypadat oversize.
Manšestr
Rozhodně nepůjdeme cestou starých a vážených akademiků z univerzit, kteří mají tvídová saka s nášivkami na rukávech a hranu od křídy. Manšestr má sice lehce špatnou pověst, protože jej ve filmech oblékají na šílené intelektuály. V realitě ale může hrát krásnou roli na jevišti vašeho šatníku. Bundy nebo košile, vždy padnoucí a nikdy oversize. Manšestr musí působit jako zamýšlená volba.
Co vzít na vědomí?
Heritage kousky budou nejlépe vypadat v kombinaci s novým oblečením. Hlavně kvůli tomu, že být od hlavy až k patě v heritage vám vytvoří look minulosti. A to není cílem. Cílem je osvojit si kvalitu po předcích, ale vlastním způsobem a živě.
Pro fajnšmekry…