Světoznámý umělec Gene Deitch, který přes dlouhých šedesát let žil, tvořil a nakonec i zemřel v Praze, zde ztvárnil, kromě legendárního Toma a Jerryho, i největší dílo své kariéry – oscarový snímek Munro.
Režisér, ilustrátor, producent a animátor Gene Deitch prožil neklidná léta svého mládí ve velkých amerických městech 40. let minulého století. Narodil se roku 1924 v Chicagu, odmaturoval v Los Angeles a v 50. letech založil své první studio v New Yorku. Nepředvídatelnost lidského života ale talentovaného Američana zavála do kompletně jiného světa – komunistického Československa konce temných 50. let.
Filmový producent William Snyder tehdy hledal náhradu za právě zrušené americké studio, kde se rodil proslulý Tom a Jerry. Záchranu našel v pražském studiu Bratři v triku, kam vyslal právě Genea Deitcha, který se splněním úkolu souhlasil, poté co mu Snyder přislíbil financovaní Deitchova vlastního vysněného projektu.
V Praze tak během let 1961-1962 vzniklo celkem třináct dílů Toma a Jerryho pod Deitchovou taktovkou. Zároveň se rodilo i ono Deitchovo vytoužené dílo, které bylo roku 1961 oceněno Oscarem za nejlepší krátký animovaný film. Satirický snímek Munro pojednává o čtyřletém chlapci, jehož omylem povolali do armády.
Kromě životních přátelství a spoluprací s místními umělci, jako byl Jiří Trnka nebo Adolf Born, našel Gene Deitch v Praze i životní lásku – výtvarnici Zdenku Najmanovou, která se roku 1964 na Staroměstské radnici stala paní Deitchovou.
Všichni očekávali, že jakmile si Češka vzala Američana, pár okamžitě zmizí za hranice, ale bylo tomu právě naopak. Zdenka Deitchová odmítla opustit rodnou zemi, kde navíc žil její syn z předchozího vztahu, a tak se Gene Deitch rozhodl zůstat s manželkou v Československu.
Manželům Deitchovým nebylo překvapivě za komunistického režimu bráněno v tvorbě ani ve vycestování, i když byli pod neustálým dohledem StB. Gene Deitch za svůj dlouhý život natočil přes sedmdesát animovaných filmů (včetně prvního zfilmování Tolkienova Hobita ve spolupráci s Adolfem Bornem) a sedm televizních seriálů.
Zemřel v Praze, na jejíž půvab nedal dopustit – věnoval jí dokonce knihu s názvem „Z lásky k Praze“, letos 16. května ve věku 95 let. Na příští rok plánovaný animovaný film Tom a Jerry bude věnován Deitchově památce.
Jan Králík