Stál po boku nejvýznamnějších mužů americké historie, podílel se na samotném zrodu Spojených států, ostře a neohroženě kritizoval otrokářství. Byl inteligentní, okouzlující a neustále obklopen ženami – i přesto jeho život skončil bizarní smrtí, jež si přivodil sám.
Gouverneur Morris narozen roku 1752 již jako dvanáctiletý studoval na nynější prestižní Kolumbijské univerzitě dnešního státu New York, do jehož kongresu se dostal roku 1775 a který o tři roky později i oficiálně reprezentoval.
Mladý, bystrý a charismatický politik s jednou nohou dřevěnou (roku 1780 přišel o končetinu při nehodě v kočáře) okouzloval i sváděl dámy své doby natolik okatě, že o něm přátelé v dochované korespondenci vtipkují s notnou dávkou černého humoru. John Jay na Morrisovu adresu po nehodě poznamenal že byl „téměř v pokušení aby bylo Morrisovi amputováno něco jiného.“
Morrisův šarm z něj učinil nepřehlédnutelného mluvčího na Filadelfském ústavním konventu v Pensylvánii roku 1787, jehož výsledkem je současná Ústava Spojených států amerických. Na shromáždění mluvil celkem 173krát – víc než jakýkoliv z přítomných včetně George Washingtona, Alexandra Washingtona nebo Jamese Madisona. Silně obhajoval (nejen) duchovní sjednocení všech existujících amerických států a ostře oponoval otroctví, které považoval za protiklad lidství.
Později sloužil jako americký ambasador ve Francii během velké revoluce, po návratu domů se stal newyorským senátorem. Další léta se pro Morrise nesla ve znamení rapidně se zhoršujícího zdraví. Poslední ránu si však zasadil sám.
Roku 1816 si při domácím pokusu uvolnit obstrukci močových cest způsobil vnitřní poranění penisu. Panika z nemožnosti se vyprázdnit ho přivedla na nápad použít kus velrybí kosti, zřejmě vypůjčené z manželčina korzetu, jako katetr k vyčištění močové trubice.
Dle výpovědi přátel to tvrdohlavý Morris nedělal poprvé. Tentokrát však měla operace fatální následky. Morrisova potrhaná vnitřní tkáň se zanítila a nakonec vedla k infekci, která šedesáti čtyřletého politika 6. listopadu zahubila.
Jan Králík