Snímky tváří, které pro mnohé znamenaly smrt, zveřejnil polský Ústav národní paměti. Jedná se o pouhý zlomek ze zástupu zaměstnanců tábora smrti, který na vrcholu udržovalo v provozu na 4500 lidí.
Polský Ústav národní paměti, zabývající se zločiny nacismu a komunismu spáchaných ve své zemi, zveřejnil fragment z obsáhlé databáze, která čítá na 25 tisíc osobních záznamů o „zaměstnancích“ několika nacistických koncentračních táborů.
Jeden tisíc jmen z databáze se týkal dozorců vyhlazovacího tábora Auschwitz – Osvětim, za jehož ostnatými dráty bylo zavražděno na 1,4 milionu Židů, Poláků, politických vězňů, homosexuálů, Romů, mentálně postižených a dalších příslušníků nacistům nevyhovujících skupin.
Odhady o počtu členů posádky sloužící v Osvětimi se liší. Jedno je však jisté – z několika stovek v prvních letech provozu se jejich množství vyšplhalo až na 4480 mužských členů SS a 71 ženských dozorkyň v konečném roce války roku 1945.
Většina ze sloužících byla německé národnosti. Nejčastěji se jednalo o osoby se základním vzděláním v 70 % případů, pouhých 5,5 % pak dosáhlo vzdělání vysokoškolského.
Po skočení války před soudem stanulo jen 673 osob, včetně 21 žen, pracujících v táboře smrti – valné části z nich se dostalo pouze tříletého trestu za mřížemi.
Jan Králík