Uprostřed dramatické čínské krajiny vyrostlo éterické dílo kompletně zkonstruované z bambusu. Návrh křehké struktury vyšel z architektonického studia, avšak zpracování jejího úchvatného bambusového pláště mají na svědomí lokální řemeslníci.
Na západním břehu řeky Li-ťiang nedaleko městské prefektury Kuej-lin v Číně se v údolí mezi překrásnými horami zrodilo éterické dílo, jehož autorem je architektonické studio LLLab.
Projekt, původně určený pro venkovní vystoupení čínské folkové zpěvačky, zaměstnával architekty od roku 2018. Výsledkem se stalo „zastřešení“ prostoru mezi bambusovou alejí, který návštěvníky přivede k hlavnímu pódiu.
Organicky tvarovaný baldachýn, rozprostírající se přes vzdálenost 140 metrů, spletli ručně místní řemeslníci znalí ve speciální pletací technice, která nevyžaduje téměř nic jiného než tvarovatelný bambusový materiál a šikovné lidské ruce. Bambusová „nebesa“ tak drží za pomoci vlastního napětí bez jediného hřebíku či lepidla.
Bambusová klenba z organického materiálu, naprosto splývajícího s okolím, se stala nejen útočištěm před nevyzpytatelnými meteorologickými podmínkami, ať už se jedná o prudké slunce či déšť, ale i nástrojem pro zrod další úchvatné podívané – hry světla a stínu proudícího z tisíců otvorů éterické struktury.
Jan Králík