V laboratoři německé robotické společnosti přichází na svět několik rozmanitých druhů zástupců naší zemské fauny. Na rozdíl od svých živoucích vzorů však jejich neobvyklý zvířecí život pohání umělá inteligence.
Německá společnost Festo se již přes více jak deset let, kromě výroby a automatizace továrních strojů, zabývá i vývojem robotických zvířat. Ze své „stáje“ už za ona léta vypustila rozmanité „stádo“ zvířecích modelů – od motýlů přes klokany, vážky, chobotnice až po tučňáky.
Od roku 2006 se vědci jedné nejpřednějších robotických společností vůbec, dle vlastních slov jednoho z nich, inspirují přírodou výzkumem fascinujících biologických principů, které jim pak přináší „řešení mnohých technických problémů“.
V „terénu“ si vybírají taková zvířata, jež jsou typická zvláštním typem pohybu, který se pak v laboratoři snaží v rámci programu „Bionic Learning Network“ co nejvěrohodněji napodobit.
Kromě již zmíněného klokana či motýla mezi nejnovější přírůstky společnosti Festo patří třeba pouhých 580 gramů vážící kaloň „BionicFlyingFox“ s rozpětím křídlem něco málo přes dva metry, vytvořených z unikátní látky, jež se orientuje pomocí vlastní umělé inteligence nebo „BionicWheelBot“ inspirovaný marockým pouštním pavoukem, který vyniká svou mrštností a stabilitou, jež mu zajišťuje několik motorů a 14 převodů.
Vesmírná Noemova archa? Na Měsíc možná vyšlou miliony různých vzorků spermií, vajíček, semínek a DNA
Společnost si i přes četné nabídky ze stran dronového, hračkového ale i armádního průmyslu o jejich poznatky nechává svá tajemství i výrobky pro sebe. Robotická díla však pravidelně veřejnosti představuje na konferencích, veletrzích či v muzeích.
Jan Králík