Muž, který zemřel tragickou smrtí před několika tisícovkami let, byl nejspíš obětí útoku velkého bílého žraloka. Ostatky dodnes vypovídají o drastickém konci tohoto dávného obyvatele japonského souostroví, jež se oficiálně stal první známou doloženou obětí mořského tvora.

Experti z Oxfordské univerzity zkoumající násilí mezi prehistorickými obyvateli Japonska narazili při svém bádání na neobvykle „zubožené“ lidské ostatky. Kostra, která na sobě nesla známky po téměř osmi stovkách hlubokých ran, neodpovídala útoku způsobeném člověkem. Pozornost tak obrátili jinam.

Pozůstatky dospělého muže ležely řádně pohřbené na komunitním hřbitově. Kromě 790 hlubokých ran po celém těle nebožtíku chyběla levá ruka a pravá noha. Levá noha byla oddělená od těla a položená na torzu zemřelého.

FOTO: „Tsukumo No. 24“ – první známá oběť žraločího útoku

„Tsukumo No. 24“ – první známá oběť žraločího útoku - skeleton-of-oldest-shark-attack-victim-e1624560691105„Tsukumo No. 24“ – první známá oběť žraločího útoku - wounds-of-oldest-shark-attack-victim„Tsukumo No. 24“ – první známá oběť žraločího útoku - reconstruccio-n-del-ataque-de-un-tiburo-n-hace-3000-an-os-cuniversidad-de-oxford„Tsukumo No. 24“ – první známá oběť žraločího útoku - skynews-great-white-shark_4582478„Tsukumo No. 24“ – první známá oběť žraločího útoku - tigershark_header-1024×683-1200×600
Další fotky
„Tsukumo No. 24“ – první známá oběť žraločího útoku - InlandSeaZenitsubo

Po bližším prozkoumání hlubokých, ostrých lézí, z nichž některé měly tvar písmene V a vyloučení dalších možností, dospěli k závěru, že muž zemřel útokem žraloka bílého nebo tygřího. Právě kvůli chybějící levé ruce vědci věří, že oběť byla při ataku, který dle „velkého množství stop po kousancích trval nějakou dobu“, živá.

Ostatky označené podle místa nálezu nedaleko Vnitřního moře v jižním Japonsku jako “Tsukumo No. 24”, jsou dle radiokarbonové metody datování staré okolo 3000 let – datace je tak činí nejstaršími vůbec.

Vědci věří, že muž, kterého potkala neobvyklá a extrémně brutální smrt, nejspíše se společníkem rybařil či i se potápěl pro mušle na lodi ve Vnitřním moři, když byl napadem jedním, možná však i několika silnými predátory.

Žralok velikosti autobusu, megalodon, brázdil pradávné oceány. V Česku byly nalezeny jeho gigantické pozůstatky

„Lidstvo sdílí se žraloky dlouhou historii, toto je jeden z relativně vzácných případů, kdy se položkou na menu stal člověk a ne naopak“ – řekl k objevu archeolog Rick Schulting.

Jan Králík

Komentáře