V posledních letech se na české literární scéně objevuje mnoho nových autorů, kteří touží po úspěchu a uznání kritiky. Nicméně ne všichni z nich jsou schopni své ambice naplnit a svá díla udržet na trhu. V tomto kontextu však vyniká prvotina od Jana Pavelky s názvem „Pašerák srílanských snů“, která se stala předmětem pozornosti kritiků i čtenářů. Pavelkův román se vyznačuje kvalitním literárním stylem a zároveň dokáže udržet pozornost čtenáře od začátku příběhu až do jeho finále.
Svižný s napínavou a velmi dobře do nejjemnějších detailů propracovanou (nejen) zápletkou. Právě napětí – nebo možná spíše očekávání dalšího vývoje dění v osudech nejen jedné neziskovk ve válkou zmítané zemi – které autor výtečně dávkuje, prokládá jej na první signální možná i méně zajímavými minipasážemi, osobními problémy hlavního hrdiny, politickými a geografickými popisy a dalšími více či méně podstatnými souvislostmi, do sebe naprosto skvěle zapadá, jako kdybyste skládali – ústy mých dětí – megastavbu z minikostiček lega, z které vám vznikne něco naprosto výjimečného a skvostného.
Autor využívá spíše kratších větných úseků, kterými přidává na dramatičnosti příběhu samého. Pavelka rovněž skvěle a nenuceně předkládá čtenáři pozvolný přerod Dannyho z člověka, který na Srí Lancu cestoval s ideály člověka, který změní svět k lepšímu, na děním a úskalími změněného Dannyho realistu. Přerod to evidentně nebyl snadný a “bezbolestný”. Velmi dobře je ale vyprávěn i život Dannyho a jeho kolegů “ve volném čase”, ať už jde o nějaké ty osobní a srdeční vztahy, pitky a párty či užívání si vodních radovánek.
Oficiální anotace:
Autorská prvotina Pašerák srílanských snů je dobrodružný román, odehrávající se v reáliích Srí Lanky, jakou moc lidí nepoznalo a už nikdy nepozná. Třicátník Daniel přijíždí na ostrov, aby vedl tamní pobočku české humanitární organizace. Je únor 2008 a překrásná tropická země se již čtvrt století topí v krvavé občanské válce mezi vládou a tamilskými separatisty. Zarputilá snaha humanitárních organizací pomoci strádajícím naráží na aroganci vlády, jež se rozhodla skoncovat s tamilským hnutím odporu za každou cenu a nestojí při tom o zbytečné svědky. Šílená doba plná sebevražedných výbuchů, strachu a nenávisti zažene Daniela, který navíc řeší i celou řadu osobních problémů, až na úplnou hranu toho, co je jako profesionál, ale i člověk ochoten akceptovat. Velmi osobním a neotřelým způsobem podané vyprávění vychází z autentických zážitků autora a situací, které se na Srí Lance skutečně staly.
Vyspělá a celistvá prvotina
Čtenář může mít často neovladatelný pocit, jako by se na Srí Lance skutečně nacházel sám a celý příběh Dannyho a jeho spolupracovníků prožíval na vlastní kůži. Prvotina? Pavelkův román tak vůbec nepůsobí.
Není přitom lehké napsat skutečně kvalitní román, byť byste psali o svých vlastních autentických zkušenostech. Alespoň ne bez vypravěčského talentu, bez schopnosti umět si hrát s jazykovými formami, jazykem jako takovým, bez umění psát jako spisovatel a zároveň být nezávislým a kvality a napětí chtivým čtenářem, bez citu… A toto vše Pavelka ve svém románu dle mého názoru skvěle skloubil a napsal tak román s prvky politickými, historickými, cestopisnými, ale i prostě “životními”.
Knihu Jana Pavleky Pašerák srílanských snů vydalo nakladatelství Pointa v Praze roku 2021 ve společnosti Albatros Media a.s. Kniha čítá celkem 384 stran. O grafickou úpravu a sazbu se postaral AGAMA poly-grafický ateliér, s.r.o.
Pavelkova prvotina tak summa summarum působí na čtenáře až neskutečně vyspěle a celistvě. Pokud Pavelka bude ve své dráze spisovatele pokračovat, nastavil si laťku opravdu vysoko. Půjde-li ale svou načatou literární cestou ve stejném stylu dále, nepochybuji, že se jeho úspěchy a čtenářská obec hltající jeho kousky ještě více rozšíří.
Pavelkův literární počin s názvem Pašerák srílanských snů tak vřele doporučuji každému čtenáři, který má rád kvalitní a napínavou četbu. Palec nahoru!
Foto: archiv Jana Pavelky