Slovenský režisér Dominik Bari, známý především svými oceňovanými cestopisnými dokumenty, se tentokrát vydal do světa „true crime“. Jeho nejnovější snímek Autíčkáři, který vznikl v produkci HBO, bude mít premiéru na platformě Max již v neděli 17. listopadu. Dokument odhaluje praktiky organizovaného gangu, který roky operoval na Slovensku, a nabízí neotřelý pohled na krádeže aut prostřednictvím zpovědí samotných pachatelů, okradených občanů i zasahujících policistů. Režisérův cíl? Upozornit na celospolečenský problém s přesahem daleko za slovenské hranice.

V synopsi k vašemu filmu je uvedeno, že na Slovensku zmizí každou noc v průměru čtyři auta. Čemu vy osobně přisuzujete vysoký počet krádeží aut ve vaší vlasti?

Nutno podotknout, že počet krádeží v posledních letech klesá. Stále je ovšem potřeba mít na paměti, že tento problém v naší společnosti je. Podle mého názoru je klíčová stále vysoká poptávka – ať už po autech jako takových, případně po součástkách. Jde hlavně o byznys.

Jak dlouho jste na dokumentu „Autíčkáři“ se štábem pracovali?

Začali jsme zhruba před pěti lety. Zaměřili jsme se na gang, který fungoval v letech 2017–2019 nejen na Slovensku, ale i za hranicemi. U dokumentu takového typu je zajímavé to, že nikdy nevíte, jak skončí… Nám se postupně podařilo získat nejen informace o fungování tohoto gangu, ale také o jeho následných obchodních praktikách s jednotlivými díly, které prodával přímo na internetu. Nakonec jsme disponovali materiálem snad na deset celovečerních filmů. Ten jsme ve finále sestříhali do 75 minut.

Jedná se o specifický žánr „true crime“. Jak jste přistoupil k tvorbě filmu, abyste dosáhl potřebné míry autentičnosti?

Zásadní byla v tomto ohledu spolupráce se slovenskou policií, které bych chtěl touto cestou ještě jednou poděkovat. Na základě uzavřených smluv nám poskytla například maximální součinnost ve smyslu, že pro naše potřeby vyčlenila speciálně jednoho svého člověka, který nám ukázal, jak správně zpracovat policejní zásahy. Mohu také prozradit, že všichni „kukláči“ ve filmu jsou reální policisté, zároveň zpovídáme samotné pachatele i okradené. Kromě toho jsme při zpracování dokumentu vycházeli ze spisů, do kterých jsme získali přístup právě na základě souhlasu některých lidí, kteří se stali oběťmi této trestné činnosti.

Potkaly vás během natáčení nějaké překážky, které jste museli se štábem překonat?

Největší překážkou, se kterou jsem musel od začátku pracovat, byly mé prakticky nulové zkušenosti s tímto druhem filmu. Všechno jsme dávali dohromady za pochodu. Ať už se jednalo o spoustu doprovodných hraných scén – zapojení vrtulníku nebo výbuchy. Zároveň se na filmu podílely stovky lidí včetně komparzistů, což není na slovenské poměry úplně běžné. Naštěstí jsem měl kolem sebe spoustu úžasných lidí, kteří mi pomohli přetavit mojí vizi na filmové plátno.

Čeho chcete s dokumentárním filmem „Autíčkáři“ dosáhnout? A co všechno by si měli diváci odnést?

Primárním cílem je upozornit na toto celospolečenské téma, které má bezesporu značný mezinárodní přesah. Zároveň chci, aby se lidé dozvěděli, jak tyto organizované skupiny fungují a jaký má jejich trestná činnost dopad. A v neposlední řadě věřím, že dokument přispěje k osvětě v rámci prevence a pomůže řadě lidí se efektivněji bránit proti zlodějům aut.

Foto: WBD

Komentáře