Snad všichni jsme museli ve škole přečíst dlouhého Robinsona Crusoa, byť hodně zdigestovaného Josefem Věromírem Plevou. Ale věděli jste, že se původní autor Daniel Defoe nechal inspirovat skutečným příběhem námořníka Alexandra Selkirka, který byl na opuštěný ostrov vysazen za trest? Tenhle ztroskotanec ovšem nebyl jediný, kterého potkal podobný neveselý osud. A našli se i tací, kteří se na pustý ostrov vydali dobrovolně…


1. Alexander Selkirk

Přímá inspirace k postavě Robinsona Crusoa. Skot z Edinburghu, Alexander Selkirk, sloužil v roce 1704 na korzárské lodi Cinque Ports – při plavbě Pacifikem kousek od dnešní Chile začal mít velké obavy o její schopnost plout po širém oceánu a prohlásil, že raději zůstane na nejbližším ostrově (dnes známém jako ostrov Robinsona Crusoa). Kapitán mu vyhověl, a i když Selkirk nakonec změnil názor, vysadili ho s mušketou, nožem, sekyrou, ložním prádlem, hrncem, oblečením a biblí na nejbližším (neobydleném ostrově). O pár dnů později šla loď Cinque Ports ke dnu a všichni z posádky se uopili. Zato Selkirk, živý a zdravý (jen občas nemocný a zoufalý) strávil na ostrově čtyři roky a čtyři měsíce, než ho v roce 1709 zachránili.

FOTO: Jak vypadá ostrov, na kterém Alexander Selkirk à la Robinson Crusoe ztoskotal, dnes?

Jak vypadá ostrov, na kterém Alexander Selkirk à la Robinson Crusoe ztoskotal, dnes? - csm_isla_robinson_crusoe_033_deb44682d4Jak vypadá ostrov, na kterém Alexander Selkirk à la Robinson Crusoe ztoskotal, dnes? - beautiful_rc-1Jak vypadá ostrov, na kterém Alexander Selkirk à la Robinson Crusoe ztoskotal, dnes? - isla_robinson_crusoe_002Jak vypadá ostrov, na kterém Alexander Selkirk à la Robinson Crusoe ztoskotal, dnes? - isla_robinson_crusoe_2Jak vypadá ostrov, na kterém Alexander Selkirk à la Robinson Crusoe ztoskotal, dnes? - maxresdefault
Další fotky
Jak vypadá ostrov, na kterém Alexander Selkirk à la Robinson Crusoe ztoskotal, dnes? - isla-robinson-crusoeJak vypadá ostrov, na kterém Alexander Selkirk à la Robinson Crusoe ztoskotal, dnes? - robinson_crusoe_island

2. Leendert Hasenbosch

Tenhle nešťastník byl roku 1725 potrestán za sodomii vysazením na pustém ostrově Asension v Atlantiku. A nedopadlo to dobře. Po šesti měsících nejspíš zemřel žízní. Celou tu dobu pil krev želv, ptáků a vlastní moč. Jak to všechno víme? Psal si totiž deník – ten našli o rok později britštští námořníci v jeho stanu. Deník byl vydán ještě téhož roku.

3. Fernão Lopes

Portugalský voják Lopes sloužil v Indii – tam konvertoval k islámské víře a za to byl následně Portugalci krutě mučen a znetvořen. Uřezali mu nos, uši, pravou paži, levý palec a nakonec ho skalpovali ostrou hranou mušle. Na cestě zpátky do Portugalska se nechal vysadit na ostově Svatá Helena (ano, je to ten ostrov, na kterém byl později Napoleon v exilu) a stal se tak jejím prvním obyvatelem vůbec. Na ostrově žil 30 let až do své smrti roku 1545. Občas tu zakotvili námořníci, zanechali mu semena a pár kusů dobytka – z Lopese se stal schopný zahradník a chovatel. Jen jednou ostrov opustil – podnikl cestu do Říma za papežem, aby mu odpustil hřích konverze.

4. Nakahama Manjiro

V roce 1841 čtrnáctiletý japonský rybář ztroskotal společně s kamarády na ostrově Torišima. Zachránila je americká velrybářská loď, Manjiro se na ní rozhodl zůstat a odjet do Ameriky, protože během období japonské izolace bylo opuštění Japonska trestáno smrtí. Do své rodné země se nakonec vrátil, ale až potom, co vydělal značný obnos během zlaté horečky.

5. Poon Lin

Čínský námořník byl jediným přeživším britské lodi Ben Lomond, kterou torpédovala roku 1942 německá ponorka. Po pár hodinách ve vodě našel Lin dřevěný raft s jídlem a pitím – vydržel na něm 133 dní do své záchrany. Naučil se rybařit a dokonce chytil žraloka. Minulo ho několik lodí, ale nevyzvedli ho – nejspíš si mysleli, že se jedná o Japonce nebo o nastrčenou léčku Němců.

6. Louis Zamperini

V roce 1936 běžel 5 kilometrů na olympiádě v Berlíně a potřásl si rukou s Hitlerem, za války proti němu bojoval v řadách amerického letectva. V roce 1943 byl členem osádky bombardéru, který kvůli mechanickým potížím zřítil do Pacifiku. Pád přežili tři, jeden později zemřel. Smůla a zároveň vykoupení přišlo čtyřicátý sedmý den – dopluli na Marshallovy ostrovy, kde je okamžitě pochytalo japonské námořnictvo. Až do konce války byli drženi jako váleční zajatci.

7. Dougal Robertson

Britská rodina s Robertsonem v čele se rozhodla obeplout Zemi na 50 let staré bárce Lucette v roce 1972. Po pár měsících jejich loď potopila skupina kosatek, která si loď nejspíš spletla s velrybou. Stačilo pár nárazů, a šestičlenná rodina zůstala uvězněná na nafukovacím raftu – ale ten se taky nakonec potopil, takže poslední šance byl malý třímetrový člun se zásobami. Po 38 dnech je zachránili japonští rybáři.

8. Gerald Kingsland & Lucy Irvine

49letý Kingsland toužil po životě na opuštěném ostrově. S ženou. Podal inzerát do novin, seznámil se s 24letou Lucy a odpluli spolu kamsi k Austrálii. Chvíli šlo všechno hladce, ale na ostrově oba málem zemřeli – zachránili je domorodci z ostrova Badu. Každý pak sepsal vlastní výpověď ze svého ostrovního „pobytu“.

 

A tady se ještě podívejte, Kde vylezete, když se provrtáte středem Země? Ukáže vám to tenhle zábavný mapový nástroj…

Anna Samsová

 

Komentáře