Díla japonské designérky FRISK_P jsou ztělesněním steampunku – sci-fi budoucnosti založené na páře a kulisách 19. století. Nyní se FRISK_P pustila do hodinek a její časomíry jste opravdu ještě nikde neviděli, ani vidět nemohli.

Kouzlo a atraktivita steampunku tkví ve spojení technologií věku páry a vizí „kosmické“ budoucnosti. Steampunk je vlastně budoucnost taková, jak si ji představovali v 19. století. Budoucnost v kulisách parních strojů, ozubených kol, oceli, viktoriánské mechaniky i fraků, korzetů a cylindrů. V literatuře jsou praotci steampunku spisovatelé jako Jules Verne a H. G. Wells. Samotný termín steampunk se objevuje v roce 1987.

Na rozdíl od běžných steampunkových rekvizit jsou hodinky (a další výtvory) FRISK_P plně funkční. Přes jistou nepraktičnost a výstřednost normálně měří čas. Jedna z verzí je tzv. „automaton“: když chcete vědět, kolik je hodin, hodinky perem napíšou čas na tabulku a pak ji zase smažou. Takovéto mechanické automaty byly velmi oblíbené v raném novověku, ale nepřestávají nás fascinovat dodnes. Svědčí o tom například i některé modely švýcarské hodinářské značky Jacquet Droz.

Další hodinky ukazují čas na číselníku, který se jakoby vznáší ve vzduchu, a obrazový efekt dociluje pomocí otáčející se vrtule. Princip je ten, že řada diod LED se otáčí vysokou úhlovou rychlostí a vytváří dojem kruhového číselníku. Číslice se zobrazují synchronizací diod LED s přispěním nedokonalosti lidského zraku, respektive jeho persistence: to, co vidíme, je směs toho, co vnímáme v daném okamžiku a co jsme vnímali v okamžiku před tím.

Jednotlivé části svých steampunkových hodinek FRISK_P vyrábí pomocí 3D CAD softwaru a pak je tiskne na 3D tiskárně. Japonská designérka se ovšem neomezuje na hodinky, ale vyrobila i steampunkové hudební klávesy a dokonce i dělo upevněné na skutečné živé kočce.

Petr Bílek

A zde si přečtěte o nových hodinkách z veletrhu Baselworld 2018.

Komentáře