Už přes pětačtyřicet let zůstává smrt Günthera Stolla jedním z nejzáhadnějších nevyřešených případů německé kriminální historie. Poslední vzkaz před Stollovým úmrtím celou kauzu ještě zkomplikoval.

Rok 1984. V té době nezaměstnaný čtyřiatřicetiletý potravinářský technik Günther Stoll z německého Anzhausenu vykazoval poslední rok svého života známky lehké paranoie. Před svou manželkou se občas zmínil o „nich“. Věřil, že právě blíže nepopsaní „oni“ usilují o jeho život.

FOTO: Záhada písmen YOGTZE – byl Günther Stoll oběť nebo blázen?

Záhada písmen YOGTZE – byl Günther Stoll oběť nebo blázen? - Günter-StollZáhada písmen YOGTZE – byl Günther Stoll oběť nebo blázen? - 9d9b0e2713f446879a374f73982846bcZáhada písmen YOGTZE – byl Günther Stoll oběť nebo blázen? - YOGTZE-NUMBERSZáhada písmen YOGTZE – byl Günther Stoll oběť nebo blázen? - yogtze-caseZáhada písmen YOGTZE – byl Günther Stoll oběť nebo blázen? - YOGTZE-2
Další fotky
Záhada písmen YOGTZE – byl Günther Stoll oběť nebo blázen? - picture-162538323

Poznámky o záhadných neznámých, na které si Stollova manželka již zvykla, vyústily 25. října roku 1984 v tragický konec. Stoll „je“ toho dne několikrát zmínil, až náhle po dlouhém přemýšlení vyskočil prudce s větou „Jetzt geht mir ein Licht auf!“ („Teď jsem to pochopil!“) Na kousek papíru pak napsal šest tiskacích písmen: „YOG’TZE“ a okamžitě je přeškrtl.

O chvíli později se vydal do svého oblíbeného baru, kde si objednal jedno pivo, skácel se k zemi a poranil si tvář. Přihlížející později vypověděli, že Stoll rozhodně nebyl pod vlivem alkoholu, do bezvědomí spadl, ještě než se stihl napít piva, ale zato působil značně nervózně.

Z baru odjel ve svém automobilu – co dělal následující dvě hodiny, se nepodařilo vypátrat. Okolo jedné hodiny ranní se objevil u dveří ženy, kterou znal z dětství v Haigerseelbachu, kde vyrůstal. Zmínil se jí o „příšerné události“, ale jelikož bylo pozdě v noci, poslala ho do domu jeho rodičů.

Konec tajemného příběhu nastal o třetí hodině ráno. Dva řidiči kamionu si všimli nabouraného auta v příkopu na dálnici A45 asi 100 kilometrů od Haigerseelbachu. Günther Stoll byl objeven zraněný a nahý uvnitř svého zničeného vozidla. Oba řidiči odpřisáhli, že na místě nehody viděli další zraněnou osobu v bílé vestě, kráčející opodál a další svědci nedaleko zahlédli stopaře. V posledních momentech svého života stihl Stoll ještě vypovědět, že v autě s ním byli čtyři další muži a popřel, že by to byli jeho přátelé. Zemřel při převozu do nemocnice.

Tragický experiment „létajícího krejčího“ z Čech. Smrtelný pád z Eiffelovky v roce 1912 zachytila kamera

Vyšetřování ukázalo, že Stoll byl zraněn ještě před autonehodou a v době úrazu byl nahý. Nejspíš ho srazilo jiné auto na jiném místě a poté ho kdosi usadil do jeho vlastního vozu. Žádná z údajných osob, jako stopař a muž v bílé bundě, nebyli nikdy identifikováni. Stejně tak význam záhadného „YOG’TZE“ zůstává nerozluštěn.

Jan Králík

Komentáře