Poprvé po víc jak padesáti letech dolmen znovu zcela spatřil světlo světa a lidé zas toto kamenné dílo. Stalo se tak bohužel (pro někoho však bohudík) kvůli extrémnímu suchu.

Dolmen de Guadalperal – megalitický monument starý možná až pět tisíc let a připomínající známé Stonehenge – po padesáti šesti letech povstal ze svého vodního hrobu. Za své odhalení vděčí letošní vlně sucha, která se přehnala Evropou.

FOTO: Prehistorická památka se vynořila díky extrémnímu suchu

Prehistorická památka se vynořila díky extrémnímu suchu - stažený souborPrehistorická památka se vynořila díky extrémnímu suchu - spains-dolmen-of-guadalperalPrehistorická památka se vynořila díky extrémnímu suchu - guadalperal-kh9F-U9017904602308H-624×385@HoyPrehistorická památka se vynořila díky extrémnímu suchu - dolmen-kO9B–620×349@abcPrehistorická památka se vynořila díky extrémnímu suchu - 25681521
Další fotky
Prehistorická památka se vynořila díky extrémnímu suchu - stažený soubor (1)

„Španělské Stonehenge“, dnes skelet, kdysi však kompletně uzavřená stavba ze sto padesáti vertikálně zasazených žulových kamenů v centru vytvářejících oválnou komoru, která sloužila zřejmě jako pohřebiště, byla pár desítek let po svém objevení německým archeologem Obermaierem pohlcena vodním živlem.

V roce 1963 totiž frankistické Španělsko nechalo zkonstruovat velkou přehradu Valdecañas na řece Tajo a s nějakou pravěkou stavbou si jednoduše hlavu nelámalo. Podobný podvodní osud stihl i jiné významné památky.

Když letos kvůli nadměrnému suchu vykoukly vršky kamenných balvanů a nakonec i celá struktura, začal se rodit plán na přemístění celé památky do bezpečné vzdálenosti od vody. Za pár měsíců bude totiž zase ponořen pod hladinou přehrady.

Extrémně suché počasí odhaluje skrytá tajemství: V Irsku se zjevil 5000 let starý kamenný kruh

Archeologové tak mají jedinečnou příležitost celou frankistickým režimem nedoceněnou a poničenou stavbu zachránit, ale jejich nemilosrdným soupeřem je sám čas.

Jan Králík

Komentáře