Unikátní archeologický nález může vypovídat o tom, že již v dávné době kamenné měl člověk se psem vybudované tak silné pouto, jež nerozdělila ani smrt.
Letos v září švédští archeologové ohlásili neobvyklý nález – odkryli ostatky psa uprostřed lidského pohřebiště z doby kamenné na nalezišti v jižním Švédsku nedaleko města Solvesborg.
Kosterní pozůstatky zvířete, které bylo pohřbeno před 8400 lety, jsou podle vyjádření osteoložky Oly Magnellové velice dobře zachovány a fakt, že se nacházely pochované v místě osídlení z doby kamenné je zcela neobvyklý.
Pes se podle vědců sice přesně nepodobá žádnému z dnešních známých plemen, ale vzhledově by se nejspíš dal přirovnat k mohutnému a silnému anglickému chrtu.
Pohřben byl v těsné blízkosti lidských ostatků. V této době unikátní funerální počin se dá vysvětlit tím, že již tehdy byli lidé ukládáni k věčnému spánku s jejich největšími životními cennostmi – psa nevyjímaje. Někdo byl pohřben se zbraní, další se šperky a jiný se nerozlučitelným zvířecím přítelem.
Naleziště, skvěle zachované díky silným nánosům písku a bláta, ke kterým došlo zřejmě nečekaně v minulosti, patří k největším v regionu. Ostatky pána a psa stále čekají na vyzvednutí ze země a podrobnější prozkoumání.
Jan Králík