Sedmnáctiletý Otoja Jamaguči se nedokázal smířit s pádem tradičního Japonského císařství – svůj nesouhlas „vyslovil“ jasně a beze slov. Před zraky miliónů lidí zavraždil levicového politika Inedžira Asanumu.
Předseda Sociálně demokratické strany Japonska Inedžiró Asanuma se 12. října roku 1960 zúčastnil televizní politické debaty před volbami do Sněmovny reprezentantů se svou agresivní socialistickou rétorikou podporující přátelství s komunistickou Čínou a nenávist vůči Spojeným státům.
Během promluvy u řečnického pultu se k němu z hlediště vyřítil jeden z přihlížejících – ve školní uniformě oděný Otoja Jamaguči s krátkým samurajským mečem používaným na boj zblízka takzvaným joroi-doši. Meč snadno pronikl žebry Asanumova levého boku. O hodinu později už byl mrtev.
I když většina Japonců tou dobou sledovala šampionát profesionálního japonského baseballu, televizní stanice se rozhodly diváky o tuto drastickou „podívanou“ neochudit. Většina televizních kanálů pak v následujících dnech záznam opakovaně vysílala. Miliony diváků se tak nakonec staly svědky posledních momentů japonského politika.
Kromě televizních kameramanů byli v sále přítomni i fotografové – jeden z nich, Jasuši Nagao, zachytil vražednou momentku, jak vystřihnutou z tarantinovského filmu. Za nezapomenutelný snímek získal hned dvě prestižní žurnalistické ceny: Pulitzerovu a World Press Photo.
Otoja Jamaguči se nebránil zatčení. Když ho odváděli z pódia, dokonce se usmíval. Věděl, jaký bude jeho osud, protože si ho sám připravil. Po třech týdnech ve vazbě pro nezletilé smíchal zubní pastu s vodou a na zdi své cely napsal: „Sedm životů pro mou zemi. Deset tisíc let pro Jeho Veličenstvo, císaře!“ Potom natrhal kusy látky ze svého povlečení, vyrobil si z nich provaz a oběsil se na svítidle. Jeho smrt měla být jakousi tradiční samurajskou omluvou za zabití vážené autority.
Jamaguči byl členem ultranacionalistické skupiny Ujoku dantai (dělící se na další skupiny), v těchto kruzích se po své smrti stal v podstatě mučedníkem. Sám Inodžiró Asanuma se v předválečné japonské minulosti hlásil k těmto pravicovým extremistům, ale s vypuknutím války svojí politickou orientaci obrátil o 180 stupňů.
Tomáš Ospalý